Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Te osoby już tego nie zrobią! Wprowadzono surowe warunki

Waloryzacja rent i emerytur 2023 to gwarancja wzrostu świadczeń. Niektóre osoby mogą też złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury, aby zyskać więcej pieniędzy. Pytanie, czy emeryt musi składać PIT? Wyjaśniamy, jak seniorzy mogą zyskać i ile wynosi najniższa emerytura 2023.

Od 1 marca 2023 obowiązują nowe wysokości rent i emerytur, które wynikają z przeprowadzonej waloryzacji. Część seniorów może jednak liczyć na jeszcze większy wzrost świadczenia w bieżącym roku, przy czym trzeba spełnić określone warunki.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Waloryzacja rent i emerytur 2023. Ile wynosi minimalna emerytura 2023 netto?

Wskaźnik waloryzacji 2023 wyniósł 14,8%, a sama waloryzacja miała charakter kwotowo-procentowy. Oznacza to, że świadczeniobiorcy mieli zagwarantowany wzrost świadczenia o 250 zł. W związku z tym najniższa emerytura 2023 wynosi 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto. Warto zaznaczyć również, że minimalna emerytura wpływa bezpośrednio na szereg innych świadczeń, w tym na 13. emeryturę, która jest wypłacana w takiej samej wysokości.

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2023. Kto może z niego skorzystać?

Część seniorów może dodatkowo zyskać w tym roku na ponownym przeliczeniu emerytury. Jak informuje ZUS, dotyczy to osób, które:

  • przy składaniu wniosku nie dysponowały wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia,
  • obecnie mogą udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę bądź rentę lub zarobki, jakie uzyskiwali po przyznaniu świadczenia.

Wnioskiem o ponowne przeliczenie emerytury mogą zatem być szczególnie zainteresowani seniorzy, którzy zdecydowali się kontynuować pracę zarobkową. Należy jednak pamiętać, że taki wniosek może być złożony tylko raz w roku. Zmieniono bowiem zasady, które obowiązywały jeszcze w roku 2021. Emeryci mogli wnioskować o przeliczenie raz na kwartał. Teraz już tego nie zrobią.

Czy emeryt musi składać PIT? Rozliczenie podatkowe da seniorów

Emeryci, którzy kontynuują pracę zarobkową, są zobowiązani do złożenia zeznania podatkowego. Obowiązek ten nie dotyczy osób, które nie uzyskują dochodów poza przyznanym świadczeniem. Niemniej mogą oni to zrobić, np. jeśli chcą rozliczyć się z małżonkiem lub skorzystać z ulg podatkowych. Szczegółowy przewodnik dotyczący rozliczenia emeryta dostępny jest na stronie podatki.gov.pl.

Więcej o: