Z czego musisz się wyspowiadać, a z czego nie? Te odpowiedzi zaskoczą nawet zagorzałych katolików

Przynajmniej raz w roku w okresie Wielkanocnym, każdy wierny Kościoła Katolickiego powinien przystąpić do spowiedzi, czyli sakramentu pokuty. Jednak rzadko kiedy mówi się o tym, jakie grzechy katolik powinien wyznać, a jakie może pominąć. Nawet praktykujące osoby są zaskoczone tymi zasadami.

Jednym z najważniejszych sakramentów w nauce Kościoła Katolickiego jest spowiedź. Aby dobrze wypełnić sakrament pokuty, należy zrobić sobie rachunek sumienia, żałować za popełnione grzechy i postanowić poprawę. Spowiedź katolika powinna także uwzględnić grzechy ciężkie. Grzechy lekkie są odpuszczane podczas mszy. Zobacz, czym się różnią i które z nich można pominąć.

Zobacz wideo Jak wygląda kolęda w 2023 roku? "Ludzie nie przyjmują księdza"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Z czego musisz się wyspowiadać? Lista jest długa i zaskakująca

W Kościele Katolickim grzechy dzielimy na lekkie i ciężkie. Z tych drugich bezwzględnie musimy się spowiadać. Lista grzechów śmiertelnych jest okresowo aktualizowana, a ostatnio dodano do niej również zachowania związane z aktywnością w Internecie. Oprócz standardowych przewinień, które uniemożliwiają nam pójście po śmierci do nieba, takich jak: świętokradztwo, kradzież, oszustwo, cudzołóstwo, okultyzm, wróżbiarstwo, czy zabójstwo, wyróżniamy znacznie bardziej powszechne i dopasowane do naszych czasów. Jakiś czas temu pojawiło się nowe zestawienie, które obejmowało między innymi: pedofilię, zoofilię, oglądanie pornografii, zażywanie narkotyków, zanieczyszczanie przyrody, eksperymenty genetyczne, antykoncepcja hormonalna, mobbing, a nawet... hejt w sieci.

* Tajemnicza eksplozja pod Moskwą, gdzie projektowano Iskandery. "Gwizd i wybuch"

Te grzechy spokojnie możesz pominąć. Są odpuszczane podczas mszy

Podczas spowiedzi katolik powinien wyznać swoje grzechy ciężkie, natomiast wszystkie inne, czyli tzw. grzechy powszednie, mogą zostać odpuszczone wiernym w zbiorowym akcie pokuty, który ma miejsce na początku każdej mszy świętej. Są jednak i takie grzechy, za które nie dostaniemy rozgrzeszenia, nawet jeśli przystąpimy do sakramentu.

Podczas mszy nie dał na tacę. Kobieta wytknęła mu to publicznie. 'Słuchał szatana' (zdjęcie ilustracyjne) Jesteś religijny? To dobrze! Pozostałych czeka nawet 10 tys. zł grzywny

Wyznajesz te grzechy podczas spowiedzi? Kapłan nie udzieli ci rozgrzeszenia

Niektóre grzechy nie mogą być rozgrzeszone przez księdza, nawet jeśli pokutnik żałuje i chce zadośćuczynić, są to między innymi: życie w konkubinacie, bycie rozwodnikiem, dokonanie aborcji, apostazja (oficjalne porzucenie wiary katolickiej), pobicie lub zabójstwo biskupa, usiłowanie odprawiania mszy lub udzielenie rozgrzeszenia przez osobę, która nie ma święceń kapłańskich, próba zawarcia małżeństwa przez księdza lub osobę zakonną, zabicie własnego dziecka, a także grzechy przeciwko Duchowi Świętemu.

Wielki post Kiedy rozpoczyna się wielki post? Poznaj tradycje poprzedzającą wielkanoc

Więcej o: