Japończycy przeliczyli swoje wyspy. Nie wiedzieli o istnieniu kilku tysięcy z nich

Niedawno podczas cyfrowego mapowania udało się przeliczyć liczbę wysp należących do Japonii. Wynik okazał się kompletnym zaskoczeniem. Naliczono ich tysiące więcej, niż się spodziewano. Podczas ostatniego liczenia wysp ustalono, że jest ich ponad 6800 tysięcy.

Japonia ostatnio postanowiła ponownie przeliczyć wszystkie wyspy do niej należące. Z pomocą cyfrowego mapowania przeprowadzonego przez Urząd Informacji Geoprzestrzennej Japonii. Dotychczas posługiwano się danymi zebranymi w 1987 roku przez straż przybrzeżną, która liczyła ręcznie wyspy o średnicy przekraczającej 100 metrów.

Zobacz wideo Borneo. Odwiedź tę wyspę, zanim będzie za późno

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ilu wysp się doliczono? Ponad dwukrotnie więcej

Najnowsze badanie wykazało, że na terytorium Japonii znajduje się dokładnie 14 125 wysp, czyli dwa razy więcej niż przypuszczano, jak informuje CNN. We wcześniejszych ustaleniach z 1987 roku mówiono o 6852 wyspach należących do kraju kwitnącej wiśni. GSI twierdzi, że zastosowano to samo kryterium, którym kierowano się w badaniu sprzed 35 lat. Liczono każdy naturalnie występujący obszar lądowy, którego obwód miał więcej niż 100 metrów. 

Spory terytorialne. Kłótnie o Japońskie wyspy

CNN donosi, że otaczające Japonię wyspy były przedmiotem sporów terytorialnych. Japonia rości sobie prawo do południowych wysp Kurylskich, które kontroluje Rosja. Jak podkreśla CNN, oprócz tego Japonia twierdzi, że ma również historyczne prawo do wysp Senkaku, zlokalizowanych na Morzu Wschodniochińskim, pomimo wielokrotnego kwestionowania ze strony Chin. Japonia od 70 lat toczy także spór Koreą Południową w sprawie suwerenność wysepek na Morzu Japońskim.

Ponad 14 tysięcy wysp. Największe to Honsiu, Hokkaido, Kiusiu i Sikoku

Jak już wspomnieliśmy, z najnowszych badań wynika, że na terytorium Japonii leży ponad 14 tysięcy wysp. Nie wszystkie są jednak zamieszkałe czy duże. Do największych należą cztery:

  • Honsiu – największa wyspa Japonii. Tu położona jest stolica Japonii, Tokio, ale też dawne siedziby władców, jak Nara czy Kioto.
  • Hokkaido – druga pod względem wielkości wyspa Japonii. Na jej terenie znajduje się, aż sześć parków narodowych. W 1972, w Sapporo, odbyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie.
  • Kiusiu – trzecia i najcieplejsza wyspa Japonii. Na całej wyspie można znaleźć wiele gorących źródeł i jeden z ważniejszych portów handlowych w Japonii.
  • Sikoku – najmniejsza z głównych japońskich wysp. Występują tu wodne wiry, można zwiedzić zamek i przymierzyć oryginalną zbroję samuraja.
Więcej o: