Te osoby nie złożą już zeznania PIT-37 i PIT-38! Zaszły rewolucyjne zmiany w deklaracji podatkowej

Jak i gdzie rozliczyć PIT za 2022 rok? Zaszły zmiany w rozliczeniach podatkowych, o których możesz nie wiedzieć. Zeznania podatkowe, które miały miejsce rok temu, przebiegają teraz w zupełnie innej formie. Wyjaśniamy, gdzie wypełnić formularze PIT-37 i PIT-38.

Od 15 lutego do 2 maja można składać zeznanie podatkowe za rok 2022. Zaszły jednak zmiany dotyczące deklaracji PIT-37 i PIT-38. Osoby, które nie mają konta na portalu Twój e-PIT będą mieć problem z wypełnieniem formularzy. Sprawdź, jak rozliczyć podatki 2023 i gdzie złożyć deklaracje.

Zobacz wideo Kogo dotyczy PIT-36 i jak go wypełnić?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

PIT-37 i PIT-38. Kto powinien złożyć te deklaracje?

PIT-37 to najpopularniejsza deklaracja, przez którą podatnik może rozliczyć swoje źródła przychodów rocznych. Dotyczy ona przychodów opodatkowanych według skali podatkowej i uzyskanych za pośrednictwem płatnika, czyli np. wynagrodzenia z zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Formularz PIT-38 jest natomiast przeznaczony dla osób, które w zeszłym roku uzyskały przychody ze sprzedaży m.in. papierów wartościowych lub objęły udziały w spółkach.

Jak złożyć zeznanie podatkowe? Zaszły pewne zmiany

Jeszcze w zeszłym roku wszystkie formularze można było wypełnić w systemie e-Deklaracje. Zaszły jednak pewne zmiany. Jak informuje portal gov.pl od tego roku zeznania PIT-37 oraz PIT-38 można złożyć tylko za pomocą usługi Twój e-PIT. W systemie e-Deklaracje możesz tylko skorygować zeznania z poprzednich lat. Deklaracje PIT-37 oraz PIT-38 możesz także uzyskać w formie papierowej i wypełnić ręcznie, a następnie odesłać pocztą lub złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym. Osoby, które nie zarejestrowały się w usłudze Twój e-PIT, w tym roku nie złożą deklaracji podatkowej. 

Jak korzystać z usługi Twój e-PIT? To bardzo proste

Twój e-PIT to wygodna forma złożenia zeznania podatkowego bez wychodzenia z domu. Uzyskasz do niej dostęp przez portal e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl. Serwis posiada także angielską i ukraińską wersję językową. Na stronę można zalogować Profilem Zaufanym, e-Dowodem, przez aplikację mObywatel lub bankowość elektroniczną . Możesz także podać dane podatkowe, czyli PESEL, kwotę przychodu z rozliczenia za 2021 rok oraz kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2022 rok.

Więcej o: