Ile wynosi 13. emerytura 2023? To już pewne! Kwota jest wyższa niż przewidywano. Seniorzy będą w szoku

Ile wynosi 13. emerytura 2023 netto? Podwyżki emerytur 2023 są wynikiem rekordowo wysokiej waloryzacji. Objęta nią została także trzynasta emerytura 2023 netto, podobnie jak w latach poprzednich. Zdradzamy, kiedy bedzie 13. emerytura 2023 wypłacona i jakiej kwoty dokładnie należy się spodziewać.

13. emerytura to dodatkowe świadczenie do emerytury ustawowo wypłacane seniorom co roku. Jest ono również corocznie waloryzowane. Tegoroczna wypłata nastąpi już niebawem i będzie rekordowo wysoka, co wynika z wysokiego wskaźnika waloryzacji, który z kolei jest rezultatem wysokiej inflacji w roku ubiegłym.

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

13. emerytura 2023. Komu przysługuje?

Jak dowiadujemy się na oficjalnej stronie ZUS-u, "trzynastka" przysługuje osobom, które są uprawnione do:

  • emerytury (w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej),
  • renty z tytułu niezdolności do pracy,
  • renty szkoleniowej,
  • renty socjalnej,
  • renty rodzinnej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Co ważne, prawo to musimy posiadać na dzień 31 marca danego roku. Jeśli prawo do świadczenia w tym dniu jest zawieszone, trzynasta emerytura nie zostanie przyznana. Dodatkowego świadczenia w tym roku nie otrzymają również osoby, które status emeryta uzyskają po 1 kwietnia 2023.

Ile wynosi 13. emerytura 2023 netto? Podwyżki emerytur 2023 wynikające z waloryzacji

Wskaźnik waloryzacji 2023 wyniósł 14,8%, a świadczeniobiorcy mogli liczyć na wzrost emerytury lub renty o kwotę gwarantowaną 250 zł. Trzynasta emerytura również podlega waloryzacji, przy czym jest ona wypłacana w wysokości najniższej emerytury obowiązującej w danym roku. Od 1 marca 2023 jest to 1588,44 zł brutto. Warto nadmienić w tym miejscu, że do otrzymania 13. emerytury nie jest konieczne składanie osobnego wniosku.

Kiedy bedzie 13. emerytura 2023? Znane są terminy wypłat

Pierwsze wypłaty "trzynastek" 2023 ruszą już 1 kwietnia. 13. emerytura co roku jest wypłacana wraz ze świadczeniami kwietniowymi, czyli w terminach 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dzień miesiąca. Każdy świadczeniobiorca otrzyma zatem pieniądze w normalnym dla siebie terminie.

Więcej o: