O tym powinien wiedzieć każdy rowerzysta. Sprawdź, kiedy można dostać mandat za jazdę po jezdni

Czy rowerzysta może jechać po jezdni? Wiele osób, choć raz widziało, jak rowerzysta poruszał się po drodze dla samochodów, mimo że obok znajdowała się ścieżka dla rowerzystów. Czy ma taką możliwość? Przepisy nie pozostawiają wątpliwości i dokładnie opisują taki przypadek.

Wiosną zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią na ulicach pojawi się więcej rowerzystów. W związku z tym przypominamy, kiedy kierowcy jednośladów mogą poruszać się po jezdni.

Zobacz wideo Zderzenie rowerzystów w Lubinie. Jeden z nich poruszał się niewłaściwą stroną ścieżki rowerowej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rower na jezdni mimo ścieżki rowerowej. Co na to przepisy?

Warto zerknąć do artykułu 33, ustępu 1, ustawy Prawo o ruchu drogowym. Tam jest wyraźnie zapisane, że: 

kierujący rowerem [...] jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić

Oznacza to, że w sytuacji, gdy przy drodze wyznaczona została droga dla rowerów, rowerzysta powinien się po niej poruszać i nie ma prawa jechać po jezdni, bez względu na stan drogi dla rowerów czy panującego na niej tłoku.

Jazda po jezdni mimo ścieżki rowerowej. Przygotuj się na mandat

Jeśli rowerzysta porusza się po jezdni pomimo obecności ścieżki rowerowej, łamie on przepisy. Ten czyn został opisany w taryfikatorze mandatów. Jest on wykroczeniem, a jego popełnienie może wiązać się z zatrzymaniem kierującego jednośladem do kontroli drogowej przez patrol policyjny i ukaranie go mandatem. Wysokość kary wynosić będzie 100 złotych.

Skąd wziął się ten zakaz. To warto wiedzieć

Jeśli zastanawiamy się, skąd wziął się przepis, który "zmusza" rowerzystów do poruszania się po wyznaczonych ścieżkach, odpowiedź jest prosta. Największą rolę odgrywa bezpieczeństwo. Jeśli oddzielimy ruch rowerowy od samochodowego, możemy zminimalizować ilość sytuacji, w których te dwa pojazdy mogą spotkać się w ewentualnej kolizji. Ma to szczególne znaczenie, gdyż rowerzysta w starciu z samochodem ma niewielkie szanse.

Więcej o: