Emerytura po mężu może być wypłacane podwójnie! Trwają prace nad rewolucyjnymi zmianami

Emerytura po mężu się nie opłaca? W 2023 może to ulec zmianie! Planowane są rewolucyjne podwyżki. Komu przysługuje wdowia emerytura? Jest kilka warunków, które należy spełnić, aby pobierać rentę rodzinną. Wyjaśniamy, czy w 2023 jest szansa na podwójne świadczenia. Jest już projekt ustawy i podpisy.

Wdowia emerytura to specjalne świadczenie, które przysługuje najbliższym osobom zmarłego. Jednak tylko wtedy, gdy w momencie śmierci miał on prawo do emerytury, renty, zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego lub świadczenia przedemerytalnego. Niestety do tej pory najważniejszym warunkiem uprawniającym do pobierania pieniędzy po mężu była rezygnacja z własnego świadczenia. Czy w 2023 te zasady ulegną zmianie?

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Komu przysługuje wdowia emerytura? To pieniądze nie tylko dla wdowy 

Według informacji na gov.pl o rentę rodzinną może się ubiegać więcej niż jedna osoba. Przysługuje ona nie tylko wdowie lub wdowcowi, ale także dzieciom osoby zmarłej oraz jej rodzicom. Jej wysokość podlega corocznej waloryzacji. W 2023 najniższa wdowia emerytura wynosi 1588,44 zł, lecz jej dokładna kwota zależy od liczby osób, które ją pobierają: 

  • jedna osoba uprawniona otrzyma 85 proc. świadczenia zmarłego,
  • dwie osoby uprawnione otrzymają 90 proc. świadczenia zmarłego, dzielone na pół,
  • co najmniej trzy osoby uprawnione otrzymają 95 proc. dzielone po równo między uprawnionych.

Emerytura po mężu 2023: będzie podwójne świadczenie? Oto nowy projekt ustawy

Dla wielu osób warunek zmuszający do rezygnacji z własnego świadczenia jest niezwykle kontrowersyjny. Często wiąże się on z pogorszeniem sytuacji finansowej, co sprawia, że wdowia emerytura w wielu przypadkach jest nieopłacalna. W związku z tym Lewica zaproponowała pewne zmiany. Nowy projekt ustawy zakłada możliwość zachowania własnego świadczenia i powiększenia go o dodatkowe 50% zmarłego małżonka lub na odwrót. Aktualnie pod projektem zbierane są podpisy. Jeżeli będzie ich tysiąc, marszałek Elżbieta Witek dostanie zawiadomienie o utworzeniu komitetu, a wtedy będzie miała 14 dni na postanowienie o jego przyjęciu

Dla kogo renta rodzinna? Są surowe warunki  

Aby pobierać emeryturę po zmarłej osobie, należy: 

  • mieć ukończony 50. rok życia, 
  • nie być zdolnym do pracy w chwili śmierci małżonka, 
  • sprawować opiekę nad dzieckiem niezdolnym do pracy lub wychowywać dziecko poniżej 16. roku życia (jeśli się uczy to do 18. roku życia),
  • stać się niezdolnym do pracy nie później niż pięć lat od śmierci małżonka lub od zaprzestania wychowywania dzieci.
Więcej o: