Koty czy psy? Które z nich są mądrzejsze? Naukowcy przeprowadzili zaskakujące badania

Miłośnicy i miłośniczki czworonożnych pupili od zawsze zadają sobie to pytanie. Pies czy kot? Które zwierzę jest mądrzejsze? Niedawno opublikowano badanie, dzięki któremu znamy odpowiedź na to pytanie! Jeśli ciekawi cię ten temat, koniecznie dowiedz się więcej.

Psy i koty to najpopularniejsze zwierzęta domowe. Wiele osób zastanawia się, które z nich jest mądrzejsze? Naukowcy odpowiedzieli na to pytanie! Chętnie podzielimy się z tobą tym odkryciem. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Najsłodsze pieski gwiazd

Które zwierzę jest mądrzejsze? Odpowiedź wcale nie jest prosta

Odpowiedź na pytanie: "które zwierzę jest mądrzejsze?" Nie jest wcale prosta. Istnieje wiele czynników, które należy zmierzyć. Co więcej, wcale nie chodzi tutaj o IQ! Szczególny nacisk kładzie się nie tylko na funkcję poznawcze zwierzęcia, zdolności społeczne również są istotne. Ciężko jest więc niestety porównać psy i koty

* Co za dywersja! Partyzanci ośmieszyli białoruską obronę. 372. dzień wojny w Ukrainie

Nie wszyscy badacze pochwalają porównywanie zwierząt. To jak pytanie, czy młotek jest lepszym narzędziem niż śrubokręt 

Jak możemy przeczytać na stronie livescience.com, nie wszyscy badacze popierają porównywanie psów i kotów. Brian Hare, profesor antropologii ewolucyjnej na Duke University nie jest przekonany co do tego pomysłu.

Pytanie, czy pies jest mądrzejszy od kota, jest jak pytanie, czy młotek jest lepszym narzędziem niż śrubokręt - zależy to od tego, do czego został zaprojektowany

- podkreśla naukowiec.

To właśnie z tego powodu, inteligencję zwierzaków mierzy się w różnych aspektach i nie zależy ona jedynie od testów IQ.

Najbardziej rozpoznawalne czworonogi wszech czasów. Sprawdź, czy pamiętasz o tych psich gwiazdach Czy pamiętasz ich imiona? Poznaj najpopularniejsze psiaki wszech czasów

Co wykazały badania. Nie wszyscy będą zachwyceni

Ciężko jednoznacznie stwierdzić kto wygrał "konkurs na bardziej inteligentne zwierzę". Umiejętności zwierząt były mierzone pod względem trzech czynników:

  • rozwiązywania problemów,
  • zdolności do tworzenia ogólnych koncepcji na podstawie konkretnych doświadczeń,
  • inteligencji społecznej. 

Co ciekawe, choć koty często są postrzegane jako dość powściągliwe w okazywaniu emocji i uczuć, to w testach inteligencji społecznej wypadają podobnie do psów. Natomiast psy nieco lepiej wypadają podczas mierzenia poziomu wskaźnika rozwiązywania problemów, czy tworzenia koncepcji. Nie da się jednak uogólnić wyników na wszystkie rasy.

Więcej o: