Co łączy dorastające szympansy i nastolatki? Udało się to odkryć za pomocą testu banana

Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców wykazało, że między nastoletnimi szympansami a ludzkimi istnieją pewne podobieństwa. "Dorastające szympansy w pewnym sensie stają w obliczu tej samej burzy psychologicznej, co ludzkie nastolatki" - uważa dr Alexandra Rosati. Co ich łączy? Sprawdź!

Okres dorastania niekiedy przypomina dżunglę. Nic więc dziwnego, że szympansy i nastolatki mają ze sobą coś wspólnego. Tak przynajmniej wykazały badania przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Mieszkanka Bytomia trzymała w mieszkaniu siedem małp

Jak szympansy podejmują decyzje? Dorastające małpki chętniej podejmują ryzyko

Naukowcy przeprowadzający badanie próbowali odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nastolatki podejmują większe ryzyko niż osoby dorosłe. Czy jest to związane z wychowaniem, czy z biologią? 

Dorastające szympansy w pewnym sensie stają w obliczu tej samej burzy psychologicznej, co ludzkie nastolatki

- ocenił główna badaczka, dr Alexandra Rosati, profesor psychologii i antropologii na Uniwersytecie Michigan.

Dodał, że przeprowadzone badanie wskazuje, że kilka cech typowych dla nastolatków odkryto u szympansów. Okazało się, że dorastające szympansy znacznie chętniej podejmują ryzyko niż dorosłe osobniki. Ponadto ciekawe wyniki wyszły podczas przeprowadzania podobnego do popularnego w psychologii testu "marshmallow". Szympansy miały wybór. Mogły dostać mniejszą nagrodę (plasterek banana) natychmiast lub znacznie większą, jeśli odczekają chwilę. Wyniki pokazały, że nastoletnie małpy były znacznie bardziej skłonne do przyjęcia natychmiastowej nagrody niż dorosłe osobniki. 

Myślenie nastolatków. Małpy są w tym bardzo podobne

Jak wielu rodziców mogło już zauważyć, nastolatki wypadłyby w testach podobnie. Młodzież, również chętnie podejmuje ryzyko i raczej niezbyt chętnie czeka na nagrody. Zniecierpliwienie i skłonność do niebezpiecznych zachowań są wręcz wpisane w dorastanie. Nie jest to jednak wcale takie złe, a wynika jedynie z potrzeb i zasad rozwijającego się mózgu. Nastolatki potrzebują ogromu nowych doświadczeń, aby prawidłowo dorastać. To dzięki temu najlepiej się uczą. W końcu "uczenie się na błędach" to jedna z najlepszych form rozwoju. 

Jak budować decyzyjność? Należy zachować cierpliwość

Nastolatki mogą mieć problem z podejmowaniem decyzji. Powodem jest właśnie skłonność do ryzyka i zniecierpliwienie, ale także rozwijająca się jeszcze emocjonalność. Młode osoby są w stanie podejmować dobre decyzje, jednak potrzebuje spokoju i lekkiej pomocy.

Są w stanie rozwiązywać problemy równie dobrze, jak dorośli 

- podkreśliła dr Hina Talib, specjalistka medycyny nastolatków i profesor nadzwyczajna pediatrii w Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku.

Więcej o: