Opieka paliatywno-hospicyjna może przybierać różne formy. Nowy produkt rozliczeniowy zostanie wprowadzony w zakresie porady w poradni medycyny paliatywnej. Ponadto obowiązywać będzie nowy kod rozliczeniowy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jak informuje portal pacjent.gov.pl opieka paliatywna i hospicyjna dotyczy przede wszystkim osób zmagających się z: nowotworami, AIDS, następstwami chorób ośrodkowego układu nerwowego, niektórymi rodzajami niewydolności, oddechowej, kardiomiopatią, ranami przewlekłymi, owrzodzeniami od odleżyn. Co ważne, wszelkie formy tej opieki są przyznawane na podstawie skierowania od lekarza. Jest to jedyny istotny warunek.
Od 1 kwietnia 2023 poza świadczeniami udzielonymi na miejscu w poradni medycyny paliatywnej, możliwe będzie wykonanie do 2 wizyt w tygodniu w domu pacjenta w ramach porady w poradni medycyny paliatywnej.
Zróżnicowanie wyceny świadczeń realizowanych w poradni medycyny paliatywnej lub w domu pacjenta wymaga wprowadzenia nowego kodu rozliczeniowego. Celem tej zmiany jest spowodowanie wzrostu dostępności do świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej, poprzez zachęcenie świadczeniodawców do podjęcia się realizacji tego zakresu świadczeń oraz tworzenia nowych podmiotów
- czytamy w uzasadnieniu zarządzenia, którego pełna treść jest dostępna online.
Opieka paliatywna może być również wykonywana całkowicie w ramach hospicjum domowego. Zgodnie z informacjami na stronie Ministerstwa Zdrowia, świadczenia te obejmują wówczas:
Wizyty pielęgniarskie odbywają się co najmniej 2 razy w tygodniu, a lekarskie co najmniej 2 razy w miesiącu, przy czym pacjent ma zapewniony dostęp do opieki całodobowo i 7 dni w tygodniu. Częstotliwość wizyt jest indywidualnie dla każdego chorego.