Pełnia Księżyca marzec 2023. Będziemy mogli zobaczyć piękne zjawisko, tego nie można przespać

Kiedy jest pełnia Księżyca? Okazuje się, że już niedługo na niebie będziemy mogli zaobserwować to zachwycające zjawisko. Wiele osób może tego nie wiedzieć, ale marcowa pełnia ma swoje nazwy. Wyjaśniamy, jak brzmią oraz dlaczego nadano im właśnie takie określenia.

W 2023 roku będziemy mogli zobaczyć, aż 13 pełni księżyca. Zazwyczaj w ciągu roku jest ich 12. Co jeszcze nas czeka? Dwukrotnie, będziemy mogli w tym roku podziwiać zjawisko, które nazywane jest superksiężycem, czyli moment, kiedy Księżyc znajduje się najbliżej Ziemi. 

Zobacz wideo Miliardy dolarów, by wrócić na Księżyc. Po co nam Misja Artemis? [Next Station]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pełnia w pannie 2023. Otwarcie zupełnie nowego cyklu

Marcowa pełnia, będzie trzecią, którą przyjdzie nam obserwować w 2023 roku. W niebo powinniśmy patrzeć dokładnie 7 marca. Zjawisko to będzie miało swój początek o godzinie 13:42, jednak naturalny satelita Ziemi, będzie najlepiej widzialny wieczorem, jeśli niebo nie będzie zachmurzone. 

Pełnia Robaczego Księżyca. Skąd wzięła się ta nazwa?

Indianie wymyślili nazwę dla marcowej pełni, która ma odzwierciedlać charakterystyczne cechy tego wiosennego miesiąca. "Pełnia Księżyca Robaków" wzięła się z tego, że po długim śnie, natura zaczyna budzić się do życia. Cieplejsze temperatury sprawiają, że robaki wychodzą z hibernacji i zaczynają być bardziej aktywne - wypełzają na powierzchnię ziemi. Dla tej marcowej pełni obowiązuje też inna nazwa "Pełnia Księżyca Wrony". Skąd taka nazwa? Ludzie zauważali wówczas zmianę w zachowaniu kruków, którym przypisywane są takie cechy jak przebiegłość, nieustraszoność i mądrość. Niegdyś uważano, że głośne rechotanie ptaków, ma zwiastować koniec zimy i początek wiosny.

Zaćmienie księżyca. Jedyne takie zjawisko w 2023 roku

Co roku Słońce, Ziemia i Księżyc ustawiają się w jednej linii od czterech do siedmiu razu. Wtedy powstaje też zaćmienie Księżyca. Ostatnie całkowite zaćmienie Księżyca, było widoczne w Polsce 8 listopada 2022 roku. W 2023 roku będziemy mogli podziwiać częściowe zaćmienie dopiero pod koniec października. 28 października 2023 roku Księżyc będzie zasłonięty w 12 procentach. Najbliższe całkowite zaćmienie nastąpi dopiero 14 marca 2025 roku, a później, 7 września tego samego roku, nasz naturalny satelita znów znajdzie się w pełnym cieniu.

Więcej o: