Kiedy włączamy światła mijania, a kiedy drogowe? O tym powinien pamiętać każdy kierowca i kierowczyni

Kiedy możemy ustawić światła przeciwmgłowe tylne? W jakich sytuacjach należy włączyć światła drogowe? Policjanci spieszą z wyjaśnieniami i przypominają jakich zasad dotyczących ustawienia świateł muszą przestrzegać kierowcy oraz kierowczynie. Sprawdź, czy na pewno dobrze pamiętasz przepisy.

Dobrze ustawione i przede wszystkim sprawne światła mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa nie tylko dla kierującego pojazdem, ale również dla innych uczestników ruchu. Trzeba również pamiętać o używaniu odpowiedniego rodzaju oświetlenia. Kiedy należy używać jakich świateł samochodowych?

Zobacz wideo Kampania "Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo" 2022

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Światła mijania. Kiedy mają być włączone?

W Polsce istnieje obowiązek używania świateł mijania przez całą dobę. Mamy jednak wybór, mogą być to światła mijania lub światła do jazdy dziennej, nie można jednak używać obu jednocześnie. Zgodnie z artykułem 51 ust. 1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym kierujący pojazdem ma obowiązek używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Kiedy sadzić bratki i frezje? Kiedy sadzić bratki i frezje? Ogrodnicy podpowiadają! To ostatni moment

Światła w aucie. Kiedy włączamy światła drogowe?

Światła drogowe mogą być włączane w określonym czasie, czyli od zmierzchu do świtu, wyłącznie na drogach nieoświetlonych. Nie ma znaczenia czy jesteśmy w terenie zabudowanym, czy poza nim. Mogą być one używane zamiast świateł mijania albo wraz z nimi. Trzeba jednak uważać, by te światła nie oślepiały pieszych idących w kolumnie oraz innych kierujących. Co prawda nie ma w przepisach zapisu, który mówi, że mamy obowiązek zmiany świateł z drogowych na mijania, kiedy z naprzeciwka nadjeżdża inny pojazd, ale kiedy on zmieni światła na mijania, my również mamy ten obowiązek.

Kalendarz świąt nietypowych. Zdjęcie ilustracyjne Jaki dziś jest dzień? 6 marca obchodzimy kilka ciekawych uroczystości

Światła przeciwmgielne. Kiedy należy ich używać? 

Jeśli panują warunki zmniejszonej przejrzystości powietrza, która jest spowodowana mgłą lub innymi czynnikami jak mocne opady deszczu czy śniegu, należy włączyć światła mijania oraz światła przeciwmgłowe przednie. Dopiero kiedy widoczność spada na mniejszą niż 50 metrów, możemy włączyć światła przeciwmgłowe tylne. Możemy z nich korzystać także przy dobrej przejrzystości powietrza, o ile poruszamy się po krętej drodze. 

Warto przypomnieć, że drogi kręte to takie, na których występują liczne zakręty. Są one oznaczone tabliczką T-5 wraz ze znakiem A-3 lub A-4.

 - informują policjanci.

Więcej o: