Rewolucyjne zmiany w Kodeksie Pracy. Praca z biura będzie obowiązkowa? Rodziców czeka duże zaskoczenie

Zmiany w Kodeksie pracy 2023. Jak będzie wyglądać praca zdalna po zmianie przepisów? Nie wszyscy będą zadowoleni. Nadchodzą duże zmiany dla pracujących rodziców. Wyjaśniamy, czy praca zdalna jest zagrożona i na co warto zwrócić uwagę.

W kwietniu wejdą w życie nowe przepisy Kodeksu pracy. Warto się z nimi zapoznać, gdyż w kilku obszarach nadchodzą duże zmiany. Pracownikowi przysługuje kilka nowych praw, ale nie wszystkie są zadowalające. Zmiany dotyczą głównie pracy zdalnej i urlopu rodzicielskiego, jednak warto zwrócić uwagę również na inne aspekty. Sprawdź, jakie zmiany zajdą w Kodeksie pracy 2023.

Zobacz wideo Ile powinna zarabiać kobieta?

Zmiany w Kodeksie Pracy 2023. Praca zdalna określona w przepisach

Pracownicy doczekali się przepisów dotyczących pracy zdalnej. W pandemii wiele osób przekonało się, że niektóre zadania i stanowiska nie wymagają obecności w miejscu pracy i można je śmiało wykonywać zdalnie. Gdy nowe przepisy wejdą w życie, pracodawca będzie mieć obowiązek uwzględnienia wniosku o pracę zdalną złożonego przez:

  • pracownika sprawującego opiekę nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • pracownika wychowującego dziecko do 4. roku życia,
  • pracownicy w ciąży.

Warunki i miejsce pracy zdalnej mają zostać ustalone wspólnie z pracodawcą. Choć wydaje się to pozytywną zmianą, jest ona nieco kontrowersyjna. Złożenie wniosku o pracę zdalną przez rodzica wychowującego małe dziecko sugeruje, że połączenie obowiązków służbowych z rodzicielskim jest łatwiejsze w domu. Wśród wielu mam istnieje jednak przeświadczenie, że praca przy jednoczesnym pilnowaniu dziecka jest bardzo utrudniona i łatwiej pełnić niektóre obowiązki w miejscu służbowym. Rodziców czekają też inne zmiany.

Ile wyniesie 13. emerytura 2023? Pieniądze już wkrótce trafią na konta seniorów! Znamy terminy Ile wyniesie 13. emerytura 2023? Pieniądze wkrótce trafią do seniorów!

Zmiana przepisów dla rodziców. Ile dni urlopu im przysługuje?

Zmiany w Kodeksie pracy będą dotyczyć także urlopów rodzicielskich. Zostaną one wydłużone:

  • do 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka (wcześniej 32 tygodnie),
  • do 43 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej (wcześniej 34 tygodnie).

Ponadto każdy opiekun ma mieć gwarancję 9 tygodni urlopu, których nie można przerzucić na drugiego rodzica. Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, ma to ułatwić rodzicom połączenie pracy z wychowywaniem dziecka i jednocześnie zachęcić do równego dzielenia się opieką. Wprowadzono także 5 dni bezpłatnego urlopu, które przysługują pracownikowi w przypadku konieczności zaopiekowania się dzieckiem lub innym członkiem rodziny, np. w trakcie choroby.

Czy warto zakręcać co jakiś czas kaloryfer? Czy warto wyłączać ogrzewanie na noc? Nie popełniaj tego błędu

Kontrola trzeźwości pracowników. Co może pracodawca?

Ważna informacja dla pracodawców. Przysługuje im prawo przeprowadzenia kontroli trzeźwości pracownika, jeśli występują uzasadnione podejrzenia co do jego stanu. Jeżeli wynik testu wskaże, że pracownik stawił się w miejscu pracy pod wpływem alkoholu bądź innych środków odurzających, pracodawca nie może dopuścić go do wykonywania obowiązków służbowych

Więcej o: