Kiedy jest Wielkanoc 2023? W tym roku będziemy świętować wcześniej. Wszystko przez pełnię Księżyca

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt katolickich w Polsce. W 2023 roku będzie obchodzone w kwietniu. Chociaż będzie to trochę wcześniej niż w poprzednim roku, wciąż możemy się cieszyć dłuższym weekendem. Chcesz wiedzieć, kiedy dokładnie wypada Wielkanoc i ile dni wolnych od pracy nas czeka? Sprawdź!

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich, obchodzone na całym świecie przez miliony ludzi. Święto to wiąże się z wieloma zwyczajami, takimi jak ozdabianie pisanek, przygotowywanie wielkanocnych potraw czy uczestnictwo w mszach świętych. Podczas celebracji Zmartwychwstania mamy także wolne od pracy. Sprawdź, kiedy przypada święto Wielkiej Nocy i w jakie dni należy nam się urlop?

Zobacz wideo Kryzys Kościoła. „Przed Wielkanocą oczekuję od nas głębokiej skruchy"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wielkanoc 2023 - kiedy przypada? Wszystko zależy od pełni Księżyca

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu chrześcijańskim. Ponieważ jest to święto ruchome, co roku jego data jest inna. Termin Wielkiej Nocy zależy od pierwszej wiosennej pełni Księżyca i przypada w pierwszą niedzielę po tym zjawisku. W kalendarzu księżycowym, rok jest podzielony na 12 miesięcy, a każdy z nich trwa około 29,5 dnia. W porównaniu ze słonecznym, który ma 365 dni, księżycowy jest krótszy o 11 dni. Wielkanoc może zatem przypadać na daty od 22 marca do 25 kwietnia. Tym razem data przypada na połowę okresu. 

Za ile dni Wielkanoc? W tym roku będzie szybciej niż dotychczas

Na równe 46 dni przed Wielkanocą przypada Środa Popielcowa, rozpoczynająca okres Wielkiego Postu. Wiedząc, kiedy się zaczyna, możemy więc łatwo obliczyć nadejście Wielkiej Nocy. Na tydzień przed świętem przypada również Niedziela Palmowa. W 2023 roku Wielkanoc przypada za 34 dni, dokładnie 9 kwietnia, czyli nieco wcześniej niż rok temu. To również oznacza, że będziemy mieli kilka dni wolnych od pracy, które warto zaplanować z wyprzedzeniem.

Wielkanoc 2023 - dni wolne od pracy. Sprawdź, kiedy długi weekend

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, czyli 9 kwietnia 2023 roku (niedziela), oraz drugi dzień Wielkanocy, czyli 10 kwietnia 2023 roku (poniedziałek), są dniami wolnymi od pracy. W szkołach przerwa wielkanocna obejmuje nie tylko Wielkanoc, ale także Wielki Czwartek i Wielki Piątek, co oznacza, że uczniowie rozpoczną wolne kilka dni wcześniej. Dodatkowo uczniowie nie mają obowiązku szkolnego także w Lany Poniedziałek oraz w pierwszy wtorek po świętach. Warto wziąć to pod uwagę, przy planowaniu rodzinnego urlopu.

Więcej o: