Gdzie można wyprzedzać z prawej strony? Przepisy mogą zaskoczyć kierowców i kierowczynie

Czy możemy wyprzedzać z prawej strony? Wielu kierowców powie, że nie, jednak istnieją sytuacje, w których prawo pozwala kierującym wyprzedzać z prawej strony. Wyjaśniamy, gdzie jest to dozwolone. Przypominamy także, kiedy możemy poruszać się po lewym pasie ruchu.

Kierowcy mają obowiązek poruszania się możliwie jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Wynika to z artykułu 16 ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym. W praktyce oznacza to, że jeśli mamy do dyspozycji więcej niż jeden pas ruchu, to jeżeli istnieje taka możliwość, powinniśmy poruszać się prawym pasem. Są sytuacje, w których możemy wykorzystać prawy pas do wyprzedzania, jednak nie zawsze. 

Zobacz wideo 128 km/h w zabudowanym i wyprzedzanie na podwójnej ciągłej. Kierowca lamborghini stracił prawo jazdy

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy wyprzedzanie prawym pasem jest dozwolone? O tym trzeba pamiętać!

Można się spotkać z opinią kierowców, że na autostradach i drogach ekspresowych można wyprzedzać tylko, kiedy wyznaczone są trzy pasy ruchu w jednym kierunku. Nie jest to prawda, co wynika z zapisu w prawie o ruchu drogowym, który mówi, że dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony drogi z wyznaczonymi pasami ruchu na jezdni dwukierunkowej, z dwoma pasami ruchu na obszarze zabudowanym lub trzema poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku. Możemy również wyprzedzać z prawej strony na jezdni jednokierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu. Choć autostrady to drogi dwujezdniowe, każda jezdnia jest jednokierunkowa

Droga Rowerowa O tym powinien wiedzieć każdy rowerzysta. Mandat za jazdę po jezdni

Kiedy można wyprzedzić z prawej strony? Dokładne sytuacje

Możemy więc wyprzedzać z prawej strony wyłącznie na odcinkach dróg z wyznaczonymi pasami ruchu:

  • na jezdni jednokierunkowej,
  • na jezdni dwukierunkowej, jeżeli ma przynajmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy poza obszarem zabudowanym, przeznaczonym do poruszania się w tym samym kierunku.

Jeśli wyprzedzamy pojazd z niewłaściwej strony, możemy otrzymać mandat, którego wysokość będzie sięgała 1000 złotych i 3 punkty karne.

Kiedy sadzić bratki i frezje? Kiedy sadzić bratki i frezje? Ogrodnicy podpowiadają! To ostatni moment

Kiedy można poruszać się lewym pasem? Sprawdzamy!

Choć w przepisach zapisane jest, że powinniśmy zawsze poruszać się pasem jak najbliżej prawej strony, wszyscy wiemy, że nie zawsze tak to wygląda w praktyce. Mówi o tym artykuł 16, ust.1 i ust.4 ustawy prawo o ruchu drogowym. Kierowca poruszający się lewym pasem dłużej niż jest to konieczne, narusza przepisy. Lewy pas powinien być używany wyłącznie podczas wyprzedzania lub omijania. Mandat może wynosić od dwudziestu do aż trzech tysięcy złotych, w zależności od zagrożenia, jakie stworzył kierowca. 

Więcej o: