Wymieszaj z wodą, a potem zanurz w tym swoją biżuterię. Ciemny nalot zniknie w kilka minut

Jak wyczyścić srebro? Niekiedy nasza biżuteria, nawet ta najwyższej jakości, traci swój dawny blask. W takiej sytuacji wiele osób zastanawia się, jak ją odnowić, by nie uszkodzić delikatnych mechanizmów. Z tym problemem poradzimy sobie na szczęście dzięki sprawdzonym, domowym sposobom.

Nawet najpiękniejsze srebro może z czasem zacząć ciemnieć i matowieć, ale odpowiednie czyszczenie pozwala przywrócić mu blask. Istnieje kilka sposobów na wyczyszczenie srebra, w tym za pomocą tanich, domowych środków. Sprawdź, jak najszybciej i najskuteczniej sprawić, by biżuteria wyglądała jak nowa!

Zobacz wideo Zadbaj o biżuterię. Jak wyczyścić i spakować świecidełka?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wyczyścić pociemniałe srebro? Spróbuj temu skutecznie zapobiec

Srebrna biżuteria często ciemnieje nie z powodu niskiej jakości kruszców, a przez występowanie dwutlenku siarki w powietrzu. Gdy dochodzi do reakcji chemicznej między srebrem a siarką, na powierzchni biżuterii pojawia się charakterystyczny nalot. Siarka jest wdychana przez nas i wydalana między innymi z potem, co wpływa na tempo ciemnienia biżuterii noszonej na ciele. Można jednak spróbować temu zapobiec. W tym celu przechowuj ją w suchym miejscu, unikaj kontaktu biżuterii ze skórą, kosmetykami, czy perfumami oraz zdejmuj srebro przed kąpielą, pływaniem w basenie lub korzystaniem z sauny, ponieważ kontakt z potem i wodą może przyspieszyć proces ciemnienia.

Czym wyczyścić srebro? Wypróbuj ten skuteczny, domowy sposób

Do czyszczenia srebra możesz użyć domowych sposobów, które są o wiele tańsze niż specjalne preparaty, a często nawet i o wiele bardziej skuteczne i ekologiczne. Wypróbuj stworzenie mieszanki szarego mydła i soku z cytryny. Aby to zrobić, wlej około litra ciepłej wody do naczynia i dodaj kostkę mydła. Następnie wyciśnij sok z połówki cytryny i dodaj go do mieszanki, po czym dokładnie wymieszaj. Włóż srebro do miski z miksturą i pozostaw na co najmniej 15 minut. Po tym czasie wyjmij przedmioty z wody, opłucz pod kranem i wypoleruj miękką szmatką tak, by było zupełnie suche.

Zamiast ją wylewać, wyczyść nią srebro! Nie zapłacisz ani grosza, a będzie jak nowe

Jak się okazuje, doskonałym pomysłem na wyczyszczenie nalotu będzie wykorzystanie wody po gotowaniu ziemniaków. Możesz wykorzystać ją, przy okazji robienia obiadu. Pamiętaj jedynie, by nie solić warzyw. Kiedy ziemniaki już będą gotowe, odcedź je i przelej uzyskany wywar do szklanego naczynia. Następnie umieść w nim biżuterię i pozostaw na około godzinę. Po upływie tego czasu wyjmij biżuterię i dokładnie wysusz. Jeśli jest taka potrzeba, cały zabieg możesz powtórzyć.

Więcej o: