Deklarację o rezygnacji z PPK muszą złożyć wszyscy, którzy nie chcą, aby zapis został automatycznie przedłużony. Warto wiedzieć, iż wszystkie wnioski rezygnacyjne, złożone do tej pory, zostały unieważnione z dniem 28 lutego 2023. Jak i kiedy złożyć ponowną deklarację? Wyjaśniamy!
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Pracownicze Plany Kapitałowe to prywatny i dobrowolny program gromadzenia środków finansowych na dowolny cel. Według informacji na stronie programu każdy pracownik przeznacza 2% własnego wynagrodzenia na poczet PPK, natomiast od pracodawcy otrzymuje 70 gr za każdą zaoszczędzoną złotówkę. Dodatkowo państwo oferuje 250 zł w ramach wpłaty powitalnej oraz kolejne 250 zł za każdy rok uczestnictwa. Już za chwilę do programu zostanie automatycznie zapisany każdy pracownik między 18. a 55. rokiem życia. Istnieje jednak możliwość rezygnacji.
Warto pamiętać, iż wypłata zebranych środków jest możliwa w dowolnym momencie, a pieniądze można przeznaczyć na różnego rodzaju wydatki.
Autozapis do PPK odbywa się co 4 lata. Kolejny termin przypada na 1 kwietnia tego roku i wtedy złożone wcześniej deklaracje o rezygnacji z programu przestaną mieć jakiekolwiek znaczenie. Wszyscy pracownicy, którzy spełniają warunki uczestnictwa w Palowniczych Planach Kapitałowych, zostaną wciągnięci do programu. W związku z tym ich wynagrodzenie za marzec zostanie pomniejszone odpowiednią kwotę. Pieniądze do instytucji finansowych zostaną przekazane między 1 a 17 kwietnia, dlatego ci, którzy chcą zrezygnować z tej opcji, powinni się pośpieszyć.
Deklaracja o rezygnacji z PPK 2023. Jak zrezygnować z programu?
Odpowiedni dokument powinien być przekazany bezpośrednio do pracodawcy lub osoby zajmującej się PPK w danym przedsiębiorstwie. Wzór deklaracji do wypełniania można pobrać w internecie. Wypełniony druk warto dostarczyć osobiście lub wysłać pocztą. Najlepiej zrobić to możliwie jak najszybciej, aby uniknąć ryzyka pobrania wyznaczonych kwot za marzec 2023.