Kiedy 14 emerytura 2023? Wypłaty nie są dla wszystkich! Tych seniorów ominą rekordowe kwoty

14. emerytura to ważny dodatek dla emerytów, który zapewnia im dodatkowe pieniądze w dobie inflacji. Choć do niedawna nie było wiadomo, czy w 2023 roku zostanie wypłacony, dziś jest to już pewne. Wyjaśniamy, ile wyniesie 14. emerytura 2023 i kto ją otrzyma.

Jeszcze do niedawna seniorzy nie byli pewni, czy w tym roku otrzymają 14. emeryturę. Trzynastka jest zapewniona ustawowo, jednak w przypadku tego świadczenia jest nieco inaczej. Wszystko zmieni się w 2023 roku. Informacja o wprowadzeniu 14. emerytury na stałe została potwierdzona. Sprawdź, komu przysługuje ten dodatek i ile wynosi.

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy wypłata 14. emerytury? Świadczenie pojawi się na stałe

Seniorzy wreszcie doczekali się decyzji na temat tego, czy 14. emerytura pojawi się w tym roku. Informację potwierdziła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. "Czternastka" zostanie wypłacona na przełomie sierpnia i września, tak jak w ubiegłym roku. Przypominamy, że w 2022 14. emeryturę wypłacono 25 sierpnia. Co ważne, jak informuje ZUS, nie trzeba składać żadnych wniosków, aby dostać pieniądze.

Kto otrzyma 14. emeryturę? Nie wszyscy dostaną wypłatę

Niestety nie każdy senior może liczyć na wypłatę 14 emerytury w pełnej kwocie. Do pełnego świadczenia są uprawnione osoby, których podstawowa emerytura nie wynosi więcej niż 2900 zł. Jeżeli ktoś otrzymuje świadczenie w wyższej kwocie, czternastka zostanie pomniejszona na zasadzie złotówka za złotówkę. Co to oznacza? Przykładowo, jeśli senior dostaje podstawową emeryturę w wysokości 3000 zł, czyli o 100 złotych więcej niż wyznaczony próg, to o tyle samo pomniejszy się czternaste świadczenie.

Ile wynosi 14. emerytura? Rekordowe kwoty w 2023 roku

Zarówno "trzynastka", jak i "czternastka" są wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej w danym roku. Po waloryzacji te kwoty są rekordowo wysokie. Wskaźnik w 2023 jest na poziomie 14,8%, co oznacza podwyżki o 250 zł. Tym samym 14. emerytura 2023 będzie wynosić 1588,44 zł brutto. 

Więcej o: