Zmiany w Kodeksie Pracy 2023. Już w kwietniu wrócimy do biur? Od teraz pracodawcy mogą więcej

Nowelizacja Kodeksu Pracy 2023 wprowadzi duże zmiany. Nowe przepisy wejdą w życie już wkrótce. Co to oznacza dla pracowników? Są oficjalne ustalenia dotyczące pracy zdalnej i kontroli w miejscu pracy. Wyjaśniamy, co warto wiedzieć na temat nowości w prawie pracy.

Nowy Kodeks pracy to duże zmiany nie tylko dla pracowników wykonujących pracę zdalną, ale także dla pracodawców, którzy oferują zatrudnienie w tej formie. Od kwietnia tego roku zaczną obowiązywać również przepisy dotyczące wydłużenia urlopów rodzicielskich oraz zwiększenia kontroli w miejscu pracy. Co jeszcze wprowadzi nowelizacja Kodeksu Pracy 2023? Wyjaśniamy!

Zobacz wideo Jakie są szanse na nowelizacje ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Praca zdalna Kodeks pracy 2023. Jest rewolucyjna zmiana

Zgodnie z informacjami na stronie rządowej praca zdalna została oficjalnie uwzględniona w Kodeksie pracy i będzie możliwa w dwóch formach, jako praca zdalna całkowita oraz hybrydowa. Pracownicy z pewnością długo czekali na taki zapis, a teraz zatrudniający będzie miał obowiązek przyjęcia wniosku, od osoby, która: 

  • jest pracownicą w ciąży, 
  • jest rodzicem dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności lub sprawuje opiekę nad członkiem rodziny z takim orzeczeniem,
  • wychowuje dziecko do 4. roku życia. 

Co więcej, każdy pracownik ma możliwość złożenia wniosku o okazjonalną pracę zdalną w wymiarze 24 dni w roku kalendarzowym. Jednak tym razem może on zostać odrzucony, gdyż decyzja w tej kwestii leży po stronie pracodawcy. W przypadku okazjonalnej pracy zdalnej nie jest on także zobowiązany do zapewnienia narzędzi, czy materiałów do pracy

Kodeks pracy 2023. Będą dłuższe urlopy 

Nowe przepisy pewnością ucieszą rodziców, gdyż jeszcze w tym roku urlop rodzicielski zostanie wydłużony:

  • W przypadku jednego dziecka do 41 tygodni (dotychczas 32),
  • w przypadku ciąży mnogiej do 43 tygodni (dotychczas 34).

Ponadto wprowadzona zostanie również gwarancja 9 tygodni urlopu dla opiekuna, jak i 5 dni bezpłatnego urlopu, które przysługują pracownikowi w przypadku konieczności zaopiekowania się dzieckiem lub innym członkiem rodziny, np. w trakcie choroby. 

Jakie zmiany dla pracodawców? Będzie kontrola trzeźwości pracowników

Od kwietnia tego roku obowiązywać będzie także nowe prawo dla pracodawców, którzy otrzymają możliwość przeprowadzania kontroli trzeźwości wśród pracowników. Taki test będzie można wykonać na terenie zakładu pracy. Jeżeli wyniki jednoznacznie wykażą, iż osoba zatrudniona jest pod wpływem alkoholu, zatrudniający nie może dopuścić jej do wykonywania żadnych czynności służbowych.

Więcej o: