Na ten kwadratowy znak kierowcy powinni uważać. Wyjaśniamy, co oznacza, zanim powie ci to policjant

Znaki drogowe muszą znać wszyscy kierowcy i kierowczynie. Niektórzy mają jednak wątpliwości dotyczące znaku B-43. Dlatego przypominamy czym równi się od zwykłego znaku ograniczającego prędkość oraz wyjaśniamy, w jakich miejscach najczęściej jest umieszczany.

Widząc znak z białym tłem i cyframi w czerwonym okręgu, na myśl przychodzi nam wyłącznie ograniczenie prędkości. Jednak okrągły znak B-33 jest zupełnie czymś innym niż kwadratowa tablica B-43. Najważniejsze różnice między nimi to miejsce obowiązywania, wskazanych za ich pomocą zasad ruchu.

Zobacz wideo Policjant kierujący ruchem - tak należy odczytywać wydawane sygnały

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Różnice pomiędzy znakami B-33 a B-43. Na to trzeba uważać

Klasyczny znak B-33 obowiązuje od miejsca ustawienia do najbliższego skrzyżowania. Jeśli jednak chodzi o znak B-43 to jest on strefą ograniczonej prędkości. Co oznacza to w praktyce? Limit, który wskazuje znak, obowiązuje od miejsca jego ustawienia, aż do miejsca, w którym zostaje odwołany, co dzieje się na mocy tablicy B-44 "koniec strefy ograniczonej prędkości". Kiedy miniemy znak B-43, nie ma znaczenia czy przejeżdżamy przez skrzyżowanie ani w którym kierunku się poruszamy. Ograniczenie prędkości obowiązuje wszędzie, aż do znaku B-44. 

Pociągi za 9 euro Bilety za 9 euro okazały się strzałem w dziesiątkę! Będzie następca?

Strefy ograniczonej prędkości. Wyjaśniamy, gdzie możesz się ich spodziewać 

Gdzie zazwyczaj znajduje swoje zastosowanie znak drogowy B-43? Stawiany jest najczęściej w miejscach z dużą ilością skrzyżowań, co sprawia, że nie trzeba co chwilę ustawiać nowych znaków B-33. Oprócz tego tablica znajduje zastosowanie w miejscach z intensywnym ruchem zarówno pojazdów, jak i pieszych, obniżenie dozwolonej prędkości ma zapewnić większe bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu.

Domowy sposób na oszronione szyby. Posmaruj je tym warzywem, a będziesz mógł wyrzucić skrobaczkę Sięgnij po to warzywo. Zamrożona szyba nie będzie już problemem

Kara za przekroczenie prędkości. Mandaty mogą być naprawdę wysokie  

Za niestosowanie się do prędkości istnieje możliwość dostania wysokiego mandatu. Za przekroczenie prędkości:

  • do 10 km/h - 50 zł i 1 pkt karny
  • o 11–15 km/h - 100 zł i 2 pkt karne
  • o 16–20 km/h - 200 zł i 3 pkt karne
  • o 21–25 km/h - 300 zł i 5 pkt karnych
  • o 26–30 km/h - 400 zł i 7 pkt karnych
  • o 31–40 km/h - 800 zł i 9 pkt karnych
  • o 41–50 km/h - 1000 zł i 11 pkt karnych
  • o 51–60 km/h - 1500 zł i 13 pkt karnych
  • o 61–70 km/h - 2000 zł i 14 pkt karnych
  • o 71 km/h i więcej - 2500 zł i 15 pkt karnych

Pamiętaj, że za przekroczenie prędkości o co najmniej 51 km/h w terenie zabudowanym, możemy stracić prawo jazdy na 3 miesiące

Więcej o: