Darowizna bez podatku 2023. Kto zapłaci najmniej, a kto musi uważać? Termin jest tutaj kluczowy

Darowizna bez podatku jest możliwa, ale wpływać na to będzie wartość, jaką ma dana darowizna. Kwota wolna od podatku ma tu również ogromne znaczenie. Wyjaśniamy, kogo dotyczy opodatkowana darowizna, zgłoszenie darowizny i czy darowizna od rodzica może być całkowicie zwolniona z podatku.

Wyższe kwoty wolne od podatku wpłynęły bezpośrednio na zasady dotyczące darowizn i spadków. Zmiany te obejmują wszystkie sytuacje, w których obowiązek podatkowy powstał od 13 października 2022. Ponadto niektóre darowizny są objęte szczególnymi przepisami.

Zobacz wideo Przejmowanie długu przez spadkobiercę. Co można zrobić? "Można odrzucić spadek"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Darowizna: kwota wolna od podatku. Komu przysługuje darowizna bez podatku?

Obowiązek opłacenia podatku od darowizny dotyczy osób, które nabyły własność rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny, lub polecenia darczyńcy. Z obowiązku tego są jednak zwolnione przypadki, gdy wartość darowizny nie przekracza kwot wolnych. Te z kolei zależą od stopnia pokrewieństwa między darczyńcą a osobą obdarowaną i wynoszą:

  • 10 434 zł – dla osób należących do I grupy podatkowej,
  • 7 878 zł – dla osób należących do II grupy podatkowej,
  • 5 308 zł – dla osób należących do III grupy podatkowej.

Szczegółowe wyjaśnienie odnośnie poszczególnych grup znajdziemy na stronie podatki.gov.pl. Co ważne, zeznanie o otrzymaniu darowizny należy złożyć w ciągu miesiąca od powstania obowiązku podatkowego.

Darowizna: zgłoszenie do urzędu. Kiedy darowizna od rodzica może być zwolniona z podatku?

Szczególne zasady zwolnienia z podatku od darowizny dotyczą członków najbliższej rodziny. Zgodnie z oficjalnymi informacjami, do grupy tej zalicza się:

  • małżonka,
  • zstępnych: dzieci, wnuków, prawnuków,
  • wstępnych: rodziców, dziadków pradziadków,
  • pasierbów;
  • rodzeństwo,
  • ojczyma oraz macochę.

W tym przypadku możliwe jest całkowite zwolnienie z podatku, nawet jeśli wartość otrzymanej darowizny przekracza 10 434 zł. Aby skorzystać ze zwolnienia, należy w ciągu 6 miesięcy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym wypełniony formularz SD-Z2.

Darowizna na cele kultu religijnego. Kiedy na przekazaniu darowizny możemy zyskać?

Osobne przepisy dotyczą darowizny, które przekazujemy na rzecz niektórych instytucji. Jednym przykładów jest tu darowizna na cele kultu religijnego. Takie darowizny możemy odliczyć od podatku przy składaniu rocznego zeznania. Inne darowizny, które mogą być odliczone to darowizna na OPP, darowizna na krwiodawstwo, darowizna na kształcenie zawodowe, darowizna na komputery przenośne czy darowizna na budowę zabytków.

Więcej o: