Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że do wymiany okien i drzwi może dostać dofinansowanie. Są to założenia programu "Czyste powietrze" oraz "Ciepłe mieszkanie". Niektórzy nie zapłacą za to ani złotówki. Sprawdź, o czym warto pamiętać wymieniając drzwi i okna oraz komu przysługuje dofinansowanie.
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jednym z głównych problemów przy ogrzewaniu domu są szczelne okna i drzwi. Przepuszczają do środka zimne powietrze, przez co wzmacniamy ogrzewanie i marnujemy więcej energii. Program "Czyste powietrze" zakłada dofinansowanie na termomodernizację domu w taki sposób, aby nie zużywać dużej ilości energii. Obejmuje to m.in. wymianę
O uzyskanie dotacji na wymianę okien i drzwi może starać się każda osoba będąca właścicielem mieszkania. Wysokość dofinansowania zależy od uzyskiwanych dochodów, a niektórzy mogą liczyć na pełne pokrycie kosztów. Takie prawo przysługuje osobom o najniższych dochodach. Oznacza to, że dochód w rodzinie nie może przekraczać 1090 zł miesięcznie na osobę. Wniosek o dofinansowanie warto wypełnić z pomocą doradcy ds. dotacji pracującego w ramach Koalicji Termomodernizacji.
Jeśli nie posiadasz domu jednorodzinnego, tylko mieszkanie, nie musisz się martwić. Dofinansowanie na wymianę okien i drzwi można otrzymać w ramach programu "Ciepłe mieszkanie". Warto jednak pamiętać, że nie trafia ono bezpośrednio do mieszkańca. Wniosek o pieniądze składają gminy, które wcześniej muszą zakwalifikować się do programu. Podobnie jak w programie "Czyste powietrze", wysokość dotacji zależy od dochodów. W przypadku wymiany okien i drzwi można otrzymać od 15 do 17,5 tys. złotych.