Dofinansowanie na wymianę drzwi i okien. Są aż dwie możliwości! Te osoby zaoszczędzą nawet 17 tys. zł

Aby zatrzymać w domu ciepło i nie marnować energii, można ubiegać się o dofinansowanie na wymianę drzwi i okien. Takie prawo przysługuje zarówno właścicielom domów, jak i mieszkań w bloku. Wyjaśniamy, kto może złożyć wniosek w programie "Czyste Powietrze" i "Ciepłe mieszkanie".

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że do wymiany okien i drzwi może dostać dofinansowanie. Są to założenia programu "Czyste powietrze" oraz "Ciepłe mieszkanie". Niektórzy nie zapłacą za to ani złotówki. Sprawdź, o czym warto pamiętać wymieniając drzwi i okna oraz komu przysługuje dofinansowanie.

Zobacz wideo O ile może wzrosnąć rachunek za gaz, jeśli nie będzie interwencji rządu?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Program Czyste powietrze. Na czym polega termomodernizacja?

Jednym z głównych problemów przy ogrzewaniu domu są szczelne okna i drzwi. Przepuszczają do środka zimne powietrze, przez co wzmacniamy ogrzewanie i marnujemy więcej energii. Program "Czyste powietrze" zakłada dofinansowanie na termomodernizację domu w taki sposób, aby nie zużywać dużej ilości energii. Obejmuje to m.in. wymianę

  • okien i drzwi
  • pompy ciepła
  • centralnego ogrzewania.

Kto może skorzystać z dofinansowania? Trzeba spełnić kilka warunków

O uzyskanie dotacji na wymianę okien i drzwi może starać się każda osoba będąca właścicielem mieszkania. Wysokość dofinansowania zależy od uzyskiwanych dochodów, a niektórzy mogą liczyć na pełne pokrycie kosztów. Takie prawo przysługuje osobom o najniższych dochodach. Oznacza to, że dochód w rodzinie nie może przekraczać 1090 zł miesięcznie na osobę. Wniosek o dofinansowanie warto wypełnić z pomocą doradcy ds. dotacji pracującego w ramach Koalicji Termomodernizacji.

Czy można wymienić okna w bloku? Mieszkańcy też dostaną dofinansowanie

Jeśli nie posiadasz domu jednorodzinnego, tylko mieszkanie, nie musisz się martwić. Dofinansowanie na wymianę okien i drzwi można otrzymać w ramach programu "Ciepłe mieszkanie". Warto jednak pamiętać, że nie trafia ono bezpośrednio do mieszkańca. Wniosek o pieniądze składają gminy, które wcześniej muszą zakwalifikować się do programu. Podobnie jak w programie "Czyste powietrze", wysokość dotacji zależy od dochodów. W przypadku wymiany okien i drzwi można otrzymać od 15 do 17,5 tys. złotych.

Więcej o: