Kiedy zmiana czasu na letni 2023? Niedługo przestawimy zegarki! Niestety, znowu będziemy spać krócej

Kiedy jest zmiana czasu na letni? Termin, kiedy przestawimy zegarki, delikatnie zmienia się każdego roku. Dokładną datę warto zanotować w kalendarzu, aby jej nie przespać - i to dosłownie! Wyjaśniamy, kiedy zmieniamy czas na letni i dlaczego przestawiamy zegarki.

Temat zmiany czasu powraca dwa razy do roku. W ostatnich latach budzi on też żywe dyskusje i coraz częściej pojawiają się głosy, że przynosi to więcej szkody niż korzyści. Jak to wszystko się jednak zaczęło i dlaczego? Odpowiedzi należy szukać na początku ubiegłego wieku.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Lubisz ciekawostki? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dlaczego przestawiamy zegarki? Historia zmian czasu

Oficjalne początki zmiany czasu sięgają okresu I Wojny Światowej. Dokładnie 30 kwietnia 1916 zmiana czasu zaczęła obowiązywać po raz pierwszy, a wprowadzono ją w Niemczech, tłumacząc tę decyzję podłożem ekonomicznym. Wkrótce po tym pomysł przejęli Brytyjczycy i ich sojusznicy, a później USA i Rosja. Pierwotnie zmiana czasu faktycznie pozwalała zaoszczędzić energię elektryczną. Ludzie kładli się spać godzinę wcześniej, więc światło paliło się krócej. Obecnie jednak oszczędności te są zdecydowanie mniej znaczące ze względu na duży wzrost użytkowników urządzeń elektrycznych. Co więcej, jest to ingerencja w nasz zegar biologiczny, która dla wielu osób może mieć negatywny wpływ na samopoczucie i efektywność w pracy.

Kiedy przestawiamy zegarki? Kiedy jest zmiana czasu na zimowy, a kiedy na letni?

Konkretne daty zmian czasu nie są stałe i zmieniają się co roku. Zawsze następuje to jednak zgodnie z tą samą regułą w całej Unii Europejskiej. Czas zimowy obowiązuje od ostatniej niedzieli października, natomiast na czas letni przechodzimy w ostatnią niedzielę marca.

Zmiana czasu na letni 2023. Kiedy zmieniamy czas na letni w tym roku?

Zgodnie z przytoczoną powyżej regułą, zmiana czasu na letni w tym roku nastąpi w nocy z 25 na 26 marca. Przesuniemy wówczas wskazówki zegarków o jedną pełną godzinę do przodu, czyli z godziny 2:00 na 3:00. Oznacza to, że w ostatni weekend marca niestety będziemy spać godzinę krócej.

Więcej o: