Mycie paneli fotowoltaicznych po zimie. Instrukcja, jak zrobić to krok po kroku bez pomocy fachowców

Panele fotowoltaiczne szczególnie zimą narażone są na negatywne działanie warunków atmosferycznych. Bywają ośnieżone, oblodzone, a oprócz tego zalega na nich brud. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych powinno być wykonywane minimum raz do roku. Podpowiadamy, jak to zrobić bez pomocy fachowców.

Czyszczenie fotowoltaiki można zlecić firmie, która się w tym specjalizuje, jednak wiąże się to z niemałymi, dodatkowymi kosztami. Warto sprawdzić, jak zrobić to samodzielnie, ponieważ kierując się odpowiednimi zasadami, można wykonać to w naprawdę łatwy i bezpieczny sposób. 

Zobacz wideo Koniec fotowoltaiki w Polsce? Małgorzata Tracz: Nie jest to dobra ustawa

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Samodzielne czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Co musisz wiedzieć?

Zanim podejmiesz decyzję o samodzielnym czyszczeniu, należy wiedzieć, z czego są zbudowane panele oraz jak zadbać o bezpieczeństwo podczas ich mycia. Ogniwa fotowoltaiczne są pokryte warstwami specjalnej folii z tworzywa sztucznego. Z frontu są pokryte szkłem hartowanym, z tyłu natomiast posiadają folię elektroizolacyjną - w ten sposób zabezpieczone są przed wilgocią i zabrudzeniami, co niestety nie zawsze się sprawdza. Aby nie zniszczyć paneli, pod żadnym pozorem nie można ich myć w ciągu dnia. Najlepiej robić to wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy promienie słoneczne nie nagrzewają dostatecznie paneli. Czyszczenie paneli powinno się odbywać z poziomu gruntu, niezalecane jest wchodzenie na dach bez odpowiedniego zabezpieczenia, oraz uprawnień do pracy na wysokościach. Jeśli konieczne jest wejście na dach - w takim wypadku lepiej zatrudnić fachowców. 

Czym myć panele fotowoltaiczne? Jak usunąć resztki śniegu z dachu? 

Myjąc fotowoltaikę, należy zaopatrzyć się w specjalny sprzęt, który jest przeznaczony do mycia paneli. Do pielęgnacji należy użyć miękkiej gąbki, np. z nylonu. Z powierzchnią trzeba obchodzić się bardzo delikatnie, by nie uszkodzić zewnętrznej powłoki. Zrezygnuj z szorstkich gąbek, myjki czy tarki. Nie wolno również używać myjek ciśnieniowych, ponieważ można w ten sposób rozdzielić łączenia modułów. Do usuwania resztek śniegu można użyć delikatnej szczotki lub płaskiego mopa. Jeśli chodzi o specyfiki - w sieci można znaleźć liczne preparaty, które przeznaczone są wyłącznie do tych celów.

Konserwacja i mycie paneli fotowoltaicznych. Dlaczego to konieczne?

Przede wszystkim czyste panele pracują bezawaryjnie oraz są w pełni wydajne. Wszelkiego rodzaju zabrudzenia mogą wywołać awarię instalacji. Zalegające nieraz latami duże warstwy niemytych osadów mogą doprowadzić do uszkodzeń w modułach paneli, przez dający to efekt zacienienia. 

Więcej o: