Mężczyzna poszukiwał zaginionej części maszyny rolniczej. Odnalazł 400-letni skarb z dawnej Polski

Pewnemu mężczyźnie, podczas szukania zaginionej części od sprzętu rolniczego, udało się znaleźć coś niezwykłego. Archeolodzy stwierdzili, że to cudo ma ponad 400 lat i wiąże się z nim kawał historii Polski. Oto, co przeleżało wieki na jego własnym polu.

Zapewne marzeniem większości z nas jest znalezienie czegoś drogocennego całkowicie przypadkowo. Wygląda na to, że niektórzy mają nieco więcej szczęścia, gdyż właśnie taka sytuacja przydarzyła się pewnemu mężczyźnie z Zaniówki. Szukając swojej zguby, znalazł coś, co naprawdę zapiera dech w piersi

Zobacz wideo Niecodzienne znalezisko w samym centrum miasta. Ma ponad 500 lat. Zobaczyliśmy je z bliska

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Odkrycie w Polsce. Mężczyzna przypadkowo odnalazł cenny zabytek 

Niejaki Michał Łotys szukając na polu utraconego elementu swojego sprzętu rolniczego, znalazł coś, czego nikt by się tam nie spodziewał. Swojej zguby poszukiwał za pomocą świeżo zakupionego wykrywacza metalu, który to w pewnym momencie wręcz oszalał. Co prawda nie z powodu części maszyny rolniczej, a z powodu prawdziwego skarbu, a dokładniej starodawnych monet.

Monety z XVII wieku. Leżały pod ziemią przez wiele lat

Mężczyzna poinformował o swoim znalezisku odpowiednie służby, które zabezpieczyły artefakt. Po dogłębnych oględzinach archeolodzy oszacowali, że jest to około 1000 sztuk monet. Odnaleziony długowieczny skarb składał się z szelągów koronnych i litewskich z XVII wieku. Wygląda na to, iż niegdyś ktoś specjalnie umieścił monety w ceramicznym dzbanku, nakrył tkaniną i zakopał głęboko w ziemi. Całość ważyła około 3 kilogramy.

Oględziny miejsca znalezienia wykazały. iż depozyt został umieszczony intencjonalnie w warstwie podglebia (wyraźnie zarysowany ślad na profilu wykonanego wkopu na miejscu odkrycia), na polu ornym przy obrzeżach terenu zabudowy gospodarczej (w tym historycznej) miejscowości Zaniówka. Obiekt zostanie w całości przekazany w depozyt do Działu Archeologii Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.

- pisze na Facebooku Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. 

Nowy artefakt w Białej Podlaskiej. Muzeum przejmie znalezisko 

Zdjęcia znaleziska opublikował na Facebooku Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Niestety trzeba przyznać, że nie wszystkie monety zachowały się w dobrym stanie. Większość z nich posiada znamiona sporych uszkodzeń mechanicznych. W dzbanku znaleziono dokładnie: 

  • 115 sztuk pojedynczych monet,
  • 62 sztuki monet połączonych ze sobą na skutek procesów utleniania. 

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował, iż znaleziony obiekt zostanie w całości przekazany w depozyt do Działu Archeologii Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej

Więcej o: