To były pupile Elżbiety II. Co sprawiło, że podbiły jej serce? Ciekawostki o psach rasy corgi

Welsh corgi pembroke to przyjazna rasa, która podbiła serca wielu miłośników zwierząt, w tym królowej Elżbiety II. Są to bystre i wesołe psy, które lubią szczekać. Te czworonogi są niezwykle przyjacielskie i bardzo aktywne. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Choć to małe psiak, są wielkie duchem. Te niezwykle pogodne czworonogi są cenione od wieków zwłaszcza przez Walijczyków. Należą one do psów pasterskich. Są dostojne, inteligentne, empatyczne i bardzo rodzinne. Niewiele osób wie, że tak naprawdę welsh corgi dzieli się na dwie rasy: welsh corgi cardigan i welsh corgi pembroke. 

Zobacz wideo Ten widok chwyta za serce. Te psiaki tak słodko śpią

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Corgi królowej Elżbiety II. Iście królewska rasa

Pierwszego psa tej rasy, królowa Elżbieta otrzymała w wieku 7 lat od swojego ojca. Kolejny pupil tej rasy został jej sprezentowany na 18. urodziny. Suczka o imieniu Susan towarzyszyła jej przez 15 lat, wybrała się z nią nawet w podróż poślubną. Susan zapoczątkowała długą linię psiaków tej rasy należących do królowej. W czasie panowania zmarłej w ubiegłym roku królowej pałac Buckhingam był domem dla ponad 30 czworonogów

Kto ucieszy się z towarzystwa corgi'ego? Jakie są psy tej rasy?

Welsh corgi cardigan i pembroke mają nieco różne charaktery. Ten pierwszy jest żywszy, ale też bardziej czujny i opanowany, drugi zaś jest przyjacielski, śmiały i pracowity. Jednak obie te rasy są bardzo inteligentne, rodzinne i sympatyczne. W związku z tym, że są psami pasterskimi, potrzebują aktywnie spędzać czas, trzeba dać im się wyszaleć i wybiegać. Łatwo dostosowują się do trybu życia swoich opiekunów, więc będą się czuć doskonale bez względu na wiek ich właściciela. 

Ciekawostki o psach. Tego większość nie wie o tej rasie

Co jeszcze warto wiedzieć o tych uroczych psiakach?

  • Pierwszy zapis o corgi pojawił się w Kodeksie Walijskim z 920 roku, gdzie król Walii oszacował ich wartość.
  • W dosłownym tłumaczeniu nazwa tej rasy oznacza "mały pies", pochodzi od staroceltyckiego "cur" czyli mały oraz "gi" czyli pies.
  • W 1925 roku powstał pierwszy klub miłośników tej rasy.
  • Corgi utrzymują porządek podczas pilnowania stada poprzez podszczypywanie zwierząt w ich pęciny.
Więcej o: