Paryż już wkrótce odzyska swój skarb. Kiedy ponownie zwiedzimy katedrę Notre Dame? Szykujemy bilety

W kwietniu 2019 roku Paryż stracił jedną ze swoich najważniejszych atrakcji. Wybuch pożaru w katedrze Notre Dame był szokiem dla całego świata. Na szczęście, wszystko wskazuje na to, że po długich latach mieszkańcy oraz turyści nareszcie będą mogli ponownie odwiedzić mury słynnej świątyni. Kiedy oficjalne otwarcie?

Po pięciu latach od tragicznego wydarzenia, które sprawiło, że po znanej na całym świecie świątyni zostały jedynie gruzy, pojawiło się światło w tunelu. Francuskie władze zapewniają, że już niedługo katedra przywita stęsknionych gości. Kiedy to nastąpi? Jeszcze chwilę trzeba uzbroić się w cierpliwość. 

Zobacz wideo Trwa zabezpieczanie katedry Notre Dame

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pożar katedry Notre Dame. Jej odbudowa pochłonęła miliony dolarów

15 kwietnia 2019 roku oczy całego świata były zwrócone w stronę Francji. Dlaczego? Płonęła ikoniczna katedra Notre Dame, a więc jedna z najpopularniejszych świątyń. Ogień strawił kultową wręcz iglicę i sprawił, że zarówno ona, jak i dach runęły na ziemię. Szybko oszacowano, że projekt odbudowy pochłonie 865 milionów dolarów. Niestety prace najpierw spowolniła pandemia wirusa Covid-19, a następnie lawina znalezisk archeologicznych. Wielu ludzi straciło już nadzieję, iż katedra kiedykolwiek odzyska swój dawny wygląd.

Wznowiono prace nad odbudową Notre Dame. Nad wieżą czuwa znany projektant 

Po dwóch latach wykopalisk i różnego rodzaju kontroli wznowiono prace, nad rekonstrukcją wierzy. Zgodnie z zapowiedziami słynna iglica zostanie odbudowana pod okiem projektanta Eugène Viollet-le-Duc. Na szczęście wizja artysty wygrała z niechlubnym pomysłem prezydenta Francji, który nalegał, aby nieco ją unowocześnić. Katedra zostanie także trochę przearanżowana, aby zmieściło się w niej więcej turystów, którzy przy okazji zyskają większy komfort zwiedzania. 

Kiedy otwarcie katedry Notre Dame? To już ostatnia prosta

Rząd francuski zaplanował przekazanie świątyni do użytku publicznego i oficjalne otwarcie na lato 2024. Zgodnie z zapowiedziami ma się to odbyć jeszcze przed igrzyskami olimpijskimi zaplanowanymi właśnie na ten rok. Jeżeli stanie się inaczej, odwiedzający Paryż mogą pocieszyć się wystawą o niebanalnej nazwie "Notre de Paris: w samym sercu placu budowy", której tematem głównym będą losy odbudowy świątyni. Ma ona na celu uświadomienie, jak wielu ludzi pracuje nad renowacją katedry i ile wysiłku ich to kosztuje. 

Więcej o: