Ta polska wieś jest całkowicie wyludniona. Do 2021 mieszkała tu zaledwie jedna osoba

Na Dolnym Śląsku znajduje się pewna niewielka miejscowość. Kiedyś była ona zwykłą, dobrze funkcjonującą podmiejską wsią. Dzisiaj jednak już nikt w niej oficjalnie nie mieszka. Co więcej, nie jest to pierwszy raz, gdy została ona wyludniona. Jak do tego doszło? Przybliżamy historię wsi widmo.

Pawłowice Małe to najmniejsza wieś Dolnego Śląska. Portal polskawliczbach.pl podaje, że według Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku mieszka tu jedna osoba. Gazeta Wrocławska dowiedziała się jednak w urzędzie gminy Krotoszyce, że obecnie we wsi nie jest nikt zameldowany.

Zobacz wideo Jak wygląda walka z kryzysem klimatycznym na polskiej wsi?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Historia Pawłowic Małych. Wpływ sąsiedztwa Huty Miedzi Legnica

Przez długi czas Pawłowice Małe były zwykłą wsią, w której mieszkańcy utrzymywali się z rolnictwa. Trwało to do 1982, kiedy to część terenów Pawłowic Małych przyłączono do Legnicy. Zostały na nich umieszczone obiekty hydrotechniczne oczyszczalni ścieków oraz składowisko odpadów hutniczych. Sąsiedztwo Huty Miedzi Legnica stało się ostatecznie przyczyną pierwszego wyludnienia wsi, a decyzję tę podjęto z myślą o zdrowiu mieszkańców. Do 2002 w Pawłowicach Małych nie mieszkał nikt, a większość budynków została zniszczona. Ocalał jedynie budynek kolejowy oddalony od głównych zabudowań o kilometr.

Budynki zniszczono celowo, tak, żeby nikogo nie kusiło wracać do tej wsi. Kiedyś tu rzeczywiście dało się wyczuć charakterystyczne zapachy z huty, ale dziś już nie jest tak źle

- mówił były mieszkaniec Pawłowic Małych, Henryk Rogowski, w rozmowie z Gazetą Wrocławską.

W 2006 wieś chwilowo wróciła do życia. Zamieszkało tu kilkanaście osób

Wieś została zamieszkana ponownie cztery lata później, lecz nie przybyło wielu mieszkańców. W tym czasie kolej sprzedawała chętnym osobom lokale mieszkalne znajdujące się na terenie budynku dworca. Według przytoczonego już portalu polskawliczbach.pl, w 2011 roku Pawłowice Małe zamieszkiwało 13 osób. Z czasem zaczęło ich znowu ubywać, aż w końcu wieś wyludniła się całkowicie. W 2023 roku Pawłowice Małe są oficjalnie niezamieszkane.

Jak Pawłowice Małe wyglądają obecnie? Po dawnej wsi zostało niewiele

Budynek dworca kolejowego w Pawłowicach Małych nadal istnieje. Należy on do PKP Nieruchomości SA, a jego część jest wynajmowana przez PLK jako dyżurka kolejowa obsługująca bocznicę huty. Oprócz tego po wsi pozostał jedynie znak drogowy przy drodze nr 364 i fundamenty zburzonych budynków.

Więcej o: