Wraz ze wzrostem dochodów, rośnie też nasze zadowolenie z życia - pytanie tylko, do jakiego momentu? Zespół naukowców z Proceedings of the National Academy of Sciences postawił zaskakującą tezę. Według nich pieniądze nie tylko dają szczęście, nie istnieje również żaden limit naszej radości z dobrobytu. Wytłumaczenie tej tezy jest jednak zaskakzujące.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zależność między pieniędzmi a szczęściem nurtuje ludzi od wielu pokoleń. Chociaż mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, to każdy z nas doskonale wie, że bez nich na niewiele możemy sobie pozwolić. To, czy bogactwo sprawia, że jesteśmy bardziej zadowoleni, postanowił zbadać Jeff Desjardins. Analizując dane Banku Światowego, dotyczące PKB przypadające na jednego mieszkańca w poszczególnym kraju oraz raport zadowolenia ludzkości - „World Happiness Report 2017" - naukowiec doszedł do wniosku, że pieniądze dają szczęście. Jednak wraz z większą ilością pieniędzy radość się osłabiała, aż doszła do kwoty 75 000 dolarów rocznie, przy której dalszy wzrost nie miał już wpływu na szczęście.
Zespół naukowców z PNAS postanowił przeprowadzić podobne badanie na prawie 34 000 zatrudnionych mieszkańcach USA w wieku od 18 do 65 lat, o rocznych dochodach w wysokości co najmniej 10 000 dolarów. Ich wyniki były jednak zgoła inne. Zbadali bowiem również wskaźnik samopoczucia i okazało się, że szczęście wzrasta wraz z ilością pieniędzy, a do tego w żadnym momencie nie zatrzymuje się, ani nie maleje. W związku z tym wysnuto wnioski, że ludzie najpierw zaspokajają podstawowe potrzeby i zmniejszają negatywne odczucia, a wraz ze wzrostem zamożności pieniądze wydają na tworzenie uczuć pozytywnych (na przykład wakacje za granicą).
Odpowiedź na pytanie, dlaczego jesteśmy szczęśliwsi, gdy jesteśmy bogatsi, zdaje się prosae, ale w rzeczywistości jest znacznie bardziej skomplikowana. Nasze zadowolenie z życia wzrasta, kiedy możemy zapewnić sobie większy komfort. Majątek sprawia również, że czujemy większą kontrolę nad swoim życiem - możemy zaplanować swoją przyszłość i nie martwimy się, że czegoś nam zabraknie. Pieniądze mają w naszej kulturze ogromne znaczenie. Dzięki nim czujemy się ważniejsi, mamy więcej możliwości, ale też możemy wspomóc nimi bliskich. Czy jednak każdy z nas może zgodzić się z wynikami badań amerykańskich naukowców? To pytanie pozostawiamy bez odpowiedzi.