Owczarek azjatycki wywodzi się z Azji środkowej, czyli z terenów Uzbekistanu, Turkmenii i Rosji. Uważa się go za potomka najstarszych psów stróżujących, czyli doga tybetańskiego. Owczarek środkowoazjatycki, zwany jest również ałabajem lub wołkodawem (czyli dławicielem wilków). Jest potężnie zbudowanym psem, przypominającym te rasy w typie górskim. Pies obdarzony jest dużą inteligencją, silnym charakterem i ogromnym instynktem terytorialnym. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Jest bardzo dużym i masywnym psem. Ma widocznie umięśniony i szeroki tułów. Samce są znacznie większe od samic, posiadają zdecydowanie większą głowę oraz o wiele bardziej masywną budowę ciała. Osiągają do 70 cm wzrostu i mogą ważyć nawet powyżej 50 kg. Jego cechą charakterystyczną jest zdecydowanie duża, masywna głowa, która swoim kształtem przypomina prostokąt. Dodatkowo mają trójkątne, grube i zwisające uszy. W naturalnej postaci jego ogon przyjmuje lekko zakręconą formę.
Wpływ na charakter psa miały warunki ich wykorzystania w przeszłości. Te psy były skazane na skrajnie różne temperatury, trudne warunki i konieczność walki z drapieżnikami. Te wszystkie aspekty sprawiły, że psy z tego gatunku zdają się nieustraszone, wytrwałe i niesamowicie zaradne i inteligentne. Rasa ta jest uważana za rasę niebezpieczną oraz ciężką do ułożenia, jednak w rzeczywistości jest to rasa niezwykle lojalna wobec opiekuna i tworzy z nim niezwykle silną więź. Przy odpowiedniej tresurze sprawdzi się idealnie, jako wierny przyjaciel człowieka. Może on również odgrywać rolę stróża posesji, jednak wymaga on poświęcenia dużej ilości czasu, gdyż przy zbyt długim okresie samotności, może stać się agresywny.