Trawy ozdobne w domu i ogrodzie. Jak o nie dbać? Trzymaj się tej zasady, a będą zachwycać przez cały rok

Trawy ozdobne mają wiele zalet. Mogą ozdobić zarówno ogród, jak i dom, a nawet osłonić nasz teren zielony przed wścibskim okiem sąsiadów. Jak dbać o trawy pampasowe? Trawy ogrodowe nie wymagają trudnej uprawy, ale jedna zasada jest kluczowa.

Trawa ozdobna lub trawa ogrodowa większości osób kojarzy się z pięknym, miękkim trawnikiem, który wygląda jak z bajki. Jak się okazuje, trawy ogrodowe mogą przybierać również inne oblicze. Trawa pampasowa to piękny rodzaj trawy ozdobnej, którą możesz trzymać w domu lub na zewnątrz. Jak uprawiać trawę pampasową? Którą trawę wybrać do domu? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie są trawy ozdobne do ogrodu? Trawa pampasowa to strzał w dziesiątkę!

Najczęściej wybieraną trawą ozdobną jest trawa pampasowa, którą można spotkać również pod inną nazwą, a dokładnie jako kortaderia. Bezsprzecznie jest ona jedną z piękniejszych ozdób, która przykuwa uwagę. Do równie często wybieranych traw ozdobnych wysokich nalezą m.in.: 

  • Miskant Chiński,
  • Ostnica,
  • Turzyca Morrowa,
  • Rozplenica Japońska.

Odmiany trawy pampasowej. Idealna osłona przed sąsiadem

Trawa pampasowa potrafi zachwycić swoimi pięknymi kwiatostanami. Pochodzi z Ameryki Południowej i bezsprzecznie króluje wśród traw ozdobnych. Oprócz efektownego wyglądu ma też inną wartość - potrafi osłonić ogród. Kwiatostany trawy pampasowej potrafią mieć nawet 40 cm wysokości. Najczęściej wybierana jest odmiana z jasnymi kwiatostanami, jednak równie piękną są m.in.:

  • Sunningdale Silver: ma piękne srebrne kwiatostany. 
  • Remorio: posiada mieniące się w słońcu różowe kwiatostany.
  • Splendid Star: charakteryzuje się złotymi kwiatostanami.

Jak uprawiać trawy pampasowe? Zwróć na to uwagę podczas pielęgnacji trawy ozdobnej

Uprawa trawy pampasowej nie należy do bardzo skomplikowanych, jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka zasad, aby dać roślinie optymalne warunki do rozwoju. Pierwszą ważną kwestią jest fakt, że roślina lubi osłonięte od wiatru miejsca, jak i ciepłe oraz nasłonecznione. Jeśli masz opcję, ustaw roślinę w kierunku południowo-zachodnim. Nigdy nie przelewaj rośliny, ponieważ może doprowadzić to do gnicia korzeni, co równoznaczne jest z obumieraniem trawy. Zapewnij kortaderii żyzną i przepuszczalną glebę bogatą w wapń. Podczas mrozów okrywaj roślinę, a co 2-3 lata wykonuj cięcie liści na wysokości 15 cm.

Więcej o: