Dostaną 1300 złotych co miesiąc i to bez wypełniania wniosku. Wyróżniono jedno województwo w Polsce

Czy bezwarunkowy dochód podstawowy można wprowadzić w Polsce? Ten pomysł budzi wiele kontrowersji. Łączą się z nim wysokie kwoty, które mogą znacznie przekroczyć nasz budżet. Wyjaśniamy, czym jest to świadczenie i które osoby mają szansę je otrzymać.

W dobie inflacji i stale rosnących cen każdemu przyda się zastrzyk gotówki. Niektórzy mogą na niego liczyć z pobieranych świadczeń, takich jak 500+, trzynasta i czternasta emerytura czy dofinansowanie na wyprawkę szkolną. Niestety nie wszyscy mogą skorzystać z tych dodatków. W związku z tym pojawił się pomysł wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego, jednak narosło wokół niego wiele kontrowersji. Co to oznacza?

Zobacz wideo Czy PiS-owi zależy na środkach z KPO? Pytamy posłankę Srokę

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym jest bezwarunkowy dochód podstawowy?

Bezwarunkowy dochód podstawowy to forma zasiłku przyznawana każdemu obywatelowi kraju. Ma to stanowić podstawę domowego budżetu i pieniądze na start. Dr Maciej Szlinder, prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego, wyjaśnił w rozmowie z portalem Strefa Biznesu, czym dokładnie charakteryzuje się bezwarunkowy dochód podstawowy. Jest to świadczenie:

  • bezwarunkowe, czyli powinno przysługiwać niezależnie od warunków związanych np. ze składkami, podejmowaną pracą;
  • powszechne, czyli ma przysługiwać każdemu obywatelowi, a nie konkretnej grupie;
  • indywidualne, skierowane do pojedynczych osób, a nie do rodzin czy gospodarstw domowych;
  • pieniężne, a nie przekazywane w formie dóbr, usług czy ograniczonych bonów do wykorzystania na konkretne usługi i towary;
  • regularnie wypłacane, najprawdopodobniej co miesiąc;
  • wypłacane przez państwo lub mniejszą jednostkę;
  • podstawowe, co oznacza, że powinno być na tyl wysokie, aby każdy mógł zrealizować podstawowe potrzeby.

Czy bezwarunkowy dochód podstawowy zostanie wprowadzony w Polsce?

Nie ma jeszcze żadnych oficjalnych informacji dotyczących tego, czy bezwarunkowy dochód podstawowy zostanie wprowadzony do Polski na stałe. Na ten moment pojawił się pomysł, aby przetestować taką możliwość w województwie warmińsko-mazurskim. Na dorosłą osobę miałaby być przeznaczona kwota w wysokości 1300 zł, a na dziecko 600 zł. Ze względu na ilość osób mieszkających w Polsce i liczbę rodzin takie koszty mogą znacznie przekroczyć budżet. Efektem tego mogłyby być kolejne podwyżki cen, których podstawowy dochód nie pokryje. Na ten moment nie ma jeszcze środków, aby eksperyment przeprowadzić.

Więcej o: