"Idzie rak, nieborak...". To zwierzę istnieje naprawdę! Jak wygląda bohater popularnej rymowanki?

Tego skorupiaka wszyscy znamy z rymowanki, ale jak naprawdę wygląda? Jak się okazuje, nieboraki występują nawet w Polsce i spotkasz je np. w kałużach. Wyjaśniamy, czym jest słynny nieborak i czy naprawdę potrafi uszczypnąć tak, że "będzie znak".

"Idzie rak, nieborak, jak uszczypnie będzie znak" — tę rymowankę na pewno każdy z nas kojarzy z dzieciństwa. Wiadomo jak wygląda rak, ale czym właściwie jest nieborak? Mało kto wie, że to jeden z najstarszych gatunków zwierząt na Ziemi. Zwykle pojawiał się w kałużach po deszczu, dlatego ludzie myśleli, że spada z nieba. Stąd jego wdzięczna nazwa — nieborak. Czym jest to zwierzę i jak wygląda?

Zobacz wideo Ekspertka: Niewiele osób pyta, jakie wilki tak naprawdę są

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nieborak — co to jest? Najstarsze zwierzę na świecie żyje nawet w Polsce

Nieboraki to przekopnice, czyli skorupiaki, które pojawiły się na Ziemi aż 220 milionów lat temu. Głównie występują w okolicach podbiegunowych, ale mogą też pojawiać się w innych częściach świata. Nie lubią ciepła i zwykle giną, gdy temperatura przekracza 15 stopni Celsjusza. Przekopnice spotkamy także w Polsce. Występują tu dwa gatunki tego skorupiaka — właściwa i wiosenna — ale niedługo może ich zabraknąć. Na portalu echodnia.eu można przeczytać wypowiedź ichtiologa i hydrologa Michała Bienia, z której wynika, że w naszym kraju nie ma dobrych warunków do życia dla nieboraków. Jest to spowodowane coraz mniejszą ilością  zbiorników wodnych, w których przekopnice przeżyją.

Zobaczył jadowitego pająka na wyłączniku światła Mężczyzna chciał zgasić światło. Na wyłączniku siedział jadowity pająk

Jak wygląda nieborak? Ten skorupiak wcale nie jest taki mały

Nieborak wygląda jak żywa skamieniałość. Na górze ma pancerz przypominający tarczę, z której wystaje długi ogon z rozdwojoną końcówką. Ma ciemnozielony kolor, choć jego główka jest czerwona. Co ciekawe, na pancerzu przekopnicy jest aż troje oczu. Zaskakuje rozmiar skorupiaka. Mogłoby się wydawać, że skoro przesiaduje w kałużach, to jest ledwo zauważalny. Jak się okazuje, osiąga nawet 10 cm długości. Co ciekawe, zdecydowana większość przekopnic to samice. Nie potrzebują partnera do prokreacji. Choć mogą rozmnażać się płciowo, robią to głównie samodzielnie przez partenogenezę. Nieboraki można kupić w sklepach akwarystycznych i hodować w domu, ale wypuszczanie ich na wolność jest nielegalne.

 
Więcej o: