"Idzie rak, nieborak, jak uszczypnie będzie znak" — tę rymowankę na pewno każdy z nas kojarzy z dzieciństwa. Wiadomo jak wygląda rak, ale czym właściwie jest nieborak? Mało kto wie, że to jeden z najstarszych gatunków zwierząt na Ziemi. Zwykle pojawiał się w kałużach po deszczu, dlatego ludzie myśleli, że spada z nieba. Stąd jego wdzięczna nazwa — nieborak. Czym jest to zwierzę i jak wygląda?
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Nieboraki to przekopnice, czyli skorupiaki, które pojawiły się na Ziemi aż 220 milionów lat temu. Głównie występują w okolicach podbiegunowych, ale mogą też pojawiać się w innych częściach świata. Nie lubią ciepła i zwykle giną, gdy temperatura przekracza 15 stopni Celsjusza. Przekopnice spotkamy także w Polsce. Występują tu dwa gatunki tego skorupiaka — właściwa i wiosenna — ale niedługo może ich zabraknąć. Na portalu echodnia.eu można przeczytać wypowiedź ichtiologa i hydrologa Michała Bienia, z której wynika, że w naszym kraju nie ma dobrych warunków do życia dla nieboraków. Jest to spowodowane coraz mniejszą ilością zbiorników wodnych, w których przekopnice przeżyją.
Nieborak wygląda jak żywa skamieniałość. Na górze ma pancerz przypominający tarczę, z której wystaje długi ogon z rozdwojoną końcówką. Ma ciemnozielony kolor, choć jego główka jest czerwona. Co ciekawe, na pancerzu przekopnicy jest aż troje oczu. Zaskakuje rozmiar skorupiaka. Mogłoby się wydawać, że skoro przesiaduje w kałużach, to jest ledwo zauważalny. Jak się okazuje, osiąga nawet 10 cm długości. Co ciekawe, zdecydowana większość przekopnic to samice. Nie potrzebują partnera do prokreacji. Choć mogą rozmnażać się płciowo, robią to głównie samodzielnie przez partenogenezę. Nieboraki można kupić w sklepach akwarystycznych i hodować w domu, ale wypuszczanie ich na wolność jest nielegalne.