Weź szczyptę i wsyp do nory. Ten sposób na kreta jest niezawodny i prawie nic nie kosztuje

Sposoby na kreta nie muszą być radykalne i drastyczne. Odstraszacze na krety, czy trutki na gryzonie możesz sobie darować, ponieważ istnieją równie dobre, humanitarne metody walki ze szkodnikami. Wystarczy szczypta produktów, które prawdopodobnie masz w domu.

Krety, mimo iż kojarzą się raczej pozytywnie np. jako bohaterowie wierszyków i bajek, potrafią skutecznie uprzykrzyć życie niejednemu ogrodnikowi. Poprzez kopanie tuneli, kret może wyrządzić znaczne szkody w ogrodzie. W poszukiwaniu pożywienia tworzy długie, często sięgające kilometra tunele, a w ciągu doby potrafi wykopać nawet 15-metrowy tunel. Należy pamiętać o tym, że krety są pod częściową ochroną! Warto więc wiedzieć, jak wypędzić kreta ze swojego ogrodu nie wyrządzając mu przy tym krzywdy. 

Zobacz wideo Jak się pozbyć moli spożywczych? Są na to domowe sposoby

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pozbyć się kreta z ogrodu humanitarnym sposobem?

Kret jest bardzo wrażliwy na różne zapachy, warto więc wykorzystać jego słabość w przypadku, kiedy chcesz się pozbyć szkodnika. Metody wygonienia szkodnika za pośrednictwem zapachu są dwie. Pierwsza to posadzenie w ogrodzie niektórych znienawidzonych przez kreta roślin. Druga to wzięcie już gotowych, ususzonych i wsypania garstki do nory, lub położenie na szczycie kopca. Do odstraszających zapachów należą:

  • czarny bez 
  • bazylia 
  • czosnek 
  • komosa 
  • narcyz 
  • aksamitek 

Zapach tych roślin jest na tyle uciążliwy dla kreta, że nie będzie on chciał przebywać w ich pobliżu. Jednak to nie jest jedyny sposób, który pozwoli pozbyć się skutecznie kreta z ogrodu. Właściciele psów i kotów mogą wyczesać swojego pupila i wsadzić głęboko w kopce sierść zwierzaka. To skutecznie przepędzi kreta, ponieważ gdy wyczuje zapach innego zwierzęcia, wystraszy się i opuści ogród. 

Co robić w sytuacji, gdy zapachy nie pomogą? Sięgnij po odstraszacze dźwiękowe. 

Kret jest również ssakiem wrażliwym na dźwięki czy wstrząsy. Można zrobić samemu odstraszacz na krety, który przy okazji będzie zgodny z ideą recyklingu. Wystarczy, że na metalowym paliku zawiesisz metalową puszkę, która obijając o metal, będzie wytwarzała nieprzyjemny dla kreta dźwięk. Jeśli żaden z wymienionych pomysłów nie okaże się skuteczny, możesz również zainwestować w metalowy pręt, który będzie wytwarzał elektrowstrząsy o częstotliwości od 400 do 1000 Hz, które wbite w ziemię będą tworzyć nieprzyjemny dźwięk dla kreta, które zmuszą go do zmiany miejsca zamieszkania. 

Więcej o: