Jaka będzie twoja emerytura? Nie musisz czekać na odpowiedź! Sprawdzisz to w nowy, banalny sposób

Jeszcze niedawno seniorzy nie mogli samodzielnie obliczyć swojej emerytury i musieli korzystać z pomocy konsultantów ZUS. Teraz nawet nie muszą wychodzić z domu! Z pomocą specjalnego kalkulatora senior może sprawdzić prognozowaną wysokość emerytury. Jak z tego skorzystać?

Od marca seniorzy dostaną większe emerytury, co wynika z wysokiego wskaźnika waloryzacji. Jeszcze do niedawna informacje o wysokości świadczenia seniorzy mogli uzyskać tylko w punktach obsługi klienta, przez e-wizyty lub u konsultantów Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS. Od tego roku można to zrobić samodzielnie korzystając ze specjalnego kalkulatora. Sprawdź, jak obliczyć swoją emeryturę.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym jest kalkulator emerytalny? Od teraz możesz samodzielnie obliczyć emeryturę

Informacje na temat kalkulatora emerytalnego można znaleźć na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki niemu samodzielnie obliczysz prognozowaną wysokość świadczenia, które przysługuje ci w tym roku. Co ważne, jest on przeznaczony dla osób, które nie pobierają jeszcze pieniędzy i dopiero w tym roku osiągnęły wiek emerytalny. Warto również wiedzieć, że z pomocą kalkulatora nie możesz obliczyć emerytury według tzw. starego systemu. Do obliczeń kalkulator wykorzystuje dane z tablic średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn, opublikowanych przez GUS pod koniec każdego marca. ZUS zastrzega jednak, że kwota wyliczona za pomocą kalkulatora nie może być podstawą do roszczeń, jeśli ostateczna emerytura będzie inna.

Jak obliczyć swoją emeryturę? Pamiętaj, że to tylko prognoza

Aby skorzystać z kalkulatora emerytalnego, należy najpierw zalogować się na Platformie Usług Elektronicznych na ZUS. Następnie należy wybrać zakładkę "Ubezpieczony" i kliknąć "Kalkulator emerytalny". Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 powinny wybrać opcję "Emerytura na nowych zasadach". Następnie należy uzupełnić dane zgodnie z nazwami pól. Część z nich wypełni się automatycznie. Na koniec kliknij przycisk "Oblicz". Kalkulator wyświetli prognozowaną emeryturę. Warto pamiętać, że jest to kwota brutto, wyliczana również na podstawie czynników zewnętrznych, na które emeryt nie ma wpływu, dlatego ostateczna wysokość świadczenia może ulec zmianie.

Więcej o: