Najważniejsze ulgi dla seniorów, o których możesz nie wiedzieć. Za te usługi nie zapłacą ani złotówki

Te osoby mogą sporo zaoszczędzić. Komu dokładnie przysługują ulgi dla seniorów? Najstarsi obywatele za niektóre usługi nie zapłacą ani grosza. Jakie zniżki przysługują osobom po 60. roku życia? Zniżka na komunikację miejską to nie jedyne udogodnienie.

W dobie tak wysokich cen wszelkie obniżki są na wagę złota. Niskie emerytury są częstym problemem wśród seniorów. Na szczęście mogą oni liczyć na liczne ulgi. Oto niektóre z nich.

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie zniżki dla seniorów po 60. roku życia? Oni nie muszą opłacać abonamentu RTV

Jedną z ulg dla najstarszych jest zwolnienie z opłaty abonamenty RTV. W związku z podwyżkami cen i wzrostem kar, to z pewnością dobra wiadomość. Jak podaje portal gov.pl, dotyczy to osób po 60. roku życia, z ustalonym prawem do emerytury oraz seniorów, którzy ukończyli 75. rok życia. Warto pamiętać, że w przypadku tej pierwszej grupy, miesięczna emerytura nie powinna przekraczać 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Natomiast ci, którzy mają 75 lat, są zwolnieni z opłat niezależnie od wysokości pobieranego świadczenia

*Ukraina zrzuciła "inteligentne" bomby JDAM. "W twierdzy okupantów coś strasznego"

Ulgi dla seniorów. Obowiązują zniżki na transport publiczny

W większości miast seniorzy mogą skorzystać z dużych zniżek na jazdę komunikacją miejską. Co więcej, często jest ona nawet darmowa. Taką opcję oferują m.in. Wrocław, Lublin, Czy Łódź. Tańsze bilety dla najstarszych oferują także przewoźnicy kolejowi. W tym przypadku zniżka dla emerytów i rencistów jest narzucona odgórnie i wynosi aż 37 proc. Dlatego warto pamiętać o tym podczas podróży pociągiem osobowym, pospiesznym (TLK, IC) oraz ekspresowym (EIC, EIP). 

Emeryci i renciści mają prawo do dwóch przejazdów w roku pociągiem dowolnego przewoźnika (w klasie drugiej) ze zniżką 37%. W czasie kontroli, oprócz dokumentu tożsamości, powinni okazać zaświadczenie wydawane przez odpowiednią instytucję (np. terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów). Dodatkowo emeryci i renciści, którzy nie ukończyli 65 roku życia, mają prawo do 50% zniżki w pociągach warszawskiej SKM

- informuje portal utk.gov.pl.

Ponadto seniorzy mogą zyskać dużo więcej zniżek za sprawą ogólnopolskiej karty seniora, która obowiązuje na terenie całego kraju. Aby zapoznać się ze szczegółami, warto skorzystać z informatora na stronie samorząd.gov.pl.

Więcej o: