Dlaczego koty mruczą? To jeden ze sposobów komunikacji. Naukowcy wskazują, że powodów może być wiele

Z jakiego powodu koty mruczą? Odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna. Naukowcy wykazali, że powodów jest co najmniej kilka. Może cię to zaskoczyć, ale mruczenie nie zawsze jest oznaką miłości. Koty robią to również z innych powodów. Niektóre powinny skłonić cię do wizyty u weterynarza.

Jeśli mieszkasz z kotem lub jesteś wielkim miłośnikiem tych zwierząt, to zapewne nie raz zastanawiałeś się, dlaczego te czworonogi mruczą. Odpowiedź wbrew pozorom nie jest jednoznaczna. Sprawdź, co w ten sposób chce ci przekazać twój puszysty przyjaciel.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Te kostiumy nie przypadły do gustu tym zwierzakom. Tylko spójrzcie na ich miny

Jak komunikują się koty? Okazywanie emocji jest kluczowe w społecznych interakcjach

Kocia komunikacja opiera się na wielu sygnałach. Służą one przekazaniu emocji innym osobnikom. Podobnie jak w świecie ludzi, zwierzaki chętnie pokazują, co dokładnie czują. Ma to kluczowe znaczenie w nawiązywaniu kontaktów pomiędzy pupilami. Naukowcy, skupiają się najbardziej na wyrażaniu emocji poprzez wokalizację. Jak się okazuje, zwierzaki wydają z siebie różne dźwięki głównie w celu przekazania innym osobnikom, w jakim są stanie. Co więc oznacza mruczenie? Badacze nie mają wątpliwości.

Corgi Corgi to psy, które podbiły serce Elżbiety II. Co warto o nich wiedzieć?

Z jakiego powodu koty mruczą? Powodów jest kilka

Mruczenie kota kojarzy się zwykle z dobrym stanem zwierzaka. Jednak czy zawsze tak jest? Okazuje się, że niekoniecznie. Jeśli mruczenie jest ciche, a twój mruczek w tym czasie się do ciebie przytula lub po prostu masz pewność, że dzieje się dla niego coś przyjemnego, to nie ma powodów do obaw. Sprawa wygląda jednak nieco inaczej, kiedy mruczenie brzmi inaczej niż zwykle.

Koty mruczą także, kiedy chcą powiedzieć właścicielowi, że są głodne. Ma to korzenie w najmłodszych latach pupila. Młode kociaki rodzą się ślepe. Mrucząc, dają znać innym kociętom i swojej mamie, gdzie dokładnie się znajdują. Innym powodem mruczenia może być "leczenie". Jak się okazuje to zachowanie kota, pełni również funkcję regeneracyjną dla pupila. Twój czworonożny przyjaciel, jest w stanie osiągnąć częstotliwości, których lekarze często używają w przypadku złamań, duszności czy obrzęków. Jeśli więc słyszysz, że twój kot zaczyna mruczeć nieco inaczej niż zwykle i wiesz, że nie jest głodny, warto pomyśleć o wizycie u weterynarza. 

Jak długo żyją koty? Specjalista wyjaśnia, kiedy nasz puszek zaczyna być dojrzały [TABELA WIEKU KOTA] Jak długo żyją koty? Oblicz wiek swojego pupila dzięki tej metodzie

Więcej o: