Kalendarz 2023: dni wolne od pracy. W tym roku będziemy świętować aż przez 13 dni

Kiedy wypadają dni ustawowo wolne od pracy 2023? W tym roku czeka nas nieco więcej wolnego niż w roku 2022. Zanim zaplanujesz urlop, warto poznać prawa, jakie przysługują pracownikowi. Dowiedz się, do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop i kiedy jest najbliższe wolne.

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt katolickich. Polacy w tych dniach mają wolne od pracy, co oznacza długi weekend. W tym roku wypada on na początku kwietnia, czyli już niebawem. Na szczęście to nie jedyne dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie. Sprawdź, kiedy jest Wielkanoc 2023 i jak zaplanować urlop, aby zyskać jak najwięcej wolnego.

Zobacz wideo Trzy do pięciu dni niedyspozycji chorobowej? NIL tłumaczy, o co chodzi w ich pomyśle

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop? Czy przysługuje dzień wolny za święto w sobotę?

Każdemu pracownikowi przysługuje nieco ponad 20 dni urlopu do wykorzystania w ciągu roku. Do tej puli nie zaliczają się dni urlopu lekarskiego, który zwykle jest niezapowiedziany, a także dni, w których wypadły święta. Pracownik ma obowiązek wykorzystać przysługujący mu urlop w tym samym roku, w którym go otrzymał. Jeśli ktoś zwlekał i nie wykorzystał wszystkich dni wolnych w 2022 roku, to zgodnie z art. 168 Kodeksu Pracy zaległy urlop powinien wziąć do 30 września 2023. Warto również pamiętać, że za święto wypadające w sobotę przysługuje nam dodatkowy dzień wolny. 

Święta wolne od pracy 2023. Kiedy wziąć urlop, aby zyskać długie weekendy?

Jak pisaliśmy wyżej, w tym roku będziemy cieszyć się dłuższym wolnym już na początku kwietnia. Niedziela Wielkanocna przypada dokładnie 9 kwietnia. Następny dzień również jest wolny. W poniedziałek wciąż będziemy świętować, oblewając się wodą z bliskimi na tzw. Śmigus Dyngus. Na kolejny długi weekend możemy liczyć już niecały miesiąc później. 29 i 30 kwietnia to weekend, po którym wypada majówka. Oznacza to, że jeśli weźmiemy wolne 2 maja, będzie można cieszyć się aż 5 dniami odpoczynku. Kolejne święta wolne od pracy 2023 to:

  • 28 maja (niedziela) - Zielone Świątki
  • 8 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
  • 15 sierpnia (wtorek) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  • 1 listopada (środa) - Wszystkich Świętych
  • 11 listopada (sobota) - Święto Niepodległości
  • 25 grudnia (poniedziałek) - Pierwszy dzień Bożego Narodzenia
  • 26 grudnia (wtorek) - Drugi dzień Bożego Narodzenia

W 2023 roku dni ustawowo wolnych od pracy jest aż 13! W 2023 roku będziemy pracować 250 dni.

Więcej o: