14. emerytura będzie rekordowa? Tak, ale nie dla wszystkich. Ci seniorzy dostaną mniej niż 100 zł

Kto dostanie 14. emeryturę? Potwierdzono informację, że wypłaty "czternastki" będą miały miejsce ponownie w 2023 roku. Niestety nie wszyscy seniorzy mogą liczyć na pełną kwotę. Część z nich otrzyma bardzo mało pieniędzy. Wyjaśniamy, dla kogo jest 14 emerytura i ile wynosi.

Choć 13. emerytura jest zapewniona seniorom ustawowo, to sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku "czternastki". Jeszcze do niedawna nie było wiadome, czy w tym roku emeryci również dostaną to świadczenie. Część z nich może już spać spokojnie. Potwierdzono informację, że 14. emerytura zostanie wypłacona w 2023 roku. Jak się jednak okazuje, nie każdy dostanie tyle samo pieniędzy. Niektóre wypłaty będą bardzo niskie. Sprawdź, kiedy 14. emerytura 2023 zostanie wypłacona i kto je dostanie.

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

14. emerytura 2023 zagwarantowana. Czy trzeba składać wniosek, żeby otrzymać świadczenie?

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg potwierdziła, że w tym roku seniorzy również otrzymają 14. emeryturę. Wypłat można się spodziewać na przełomie sierpnia i września. Przypominamy, że w zeszłym roku emeryci dostali pieniądze po 25 sierpnia. ZUS dodatkowo przypomina, że nie trzeba składać żadnego wniosku. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu każdej osobie, której przysługuj prawo do 14. emerytury.

Ile wyniesie 14. emerytura 2023? Nie wszyscy dostaną pieniądze

14. emerytura, tak samo, jak "trzynastka", jest wypłacana w wysokości najniższej emerytury obowiązującej w danym roku. W 2023 kwoty są rekordowe. Wskaźnik waloryzacji wynosi aż 14,8%, co oznacza podwyżkę o nawet 250 zł. Wynika to z wysokiej inflacji, z którą musieliśmy się zmierzyć w zeszłym roku. Waloryzacja ma zapewnić wyrównanie i stabilność finansową przy nagłym wzroście cen. W związku z tym 14. emerytura 2023 będzie wynosić 1588,44 zł brutto (czyli 1445,48 zł netto). Warto jednak pamiętać, że część osób dostanie mniej pieniędzy. Do pełnej kwoty są uprawnieni seniorzy, którzy otrzymują podstawową emeryturę w maksymalnej wysokości 2900 zł netto. Osoby, które pobierają wyższe świadczenie, dostaną dodatek pomniejszony na zasadzie "złotówka za złotówkę". Co to oznacza? Przykładowo osoby, których emerytura wynosi 3000 zł, dostaną czternastkę pomniejszoną o 100 zł. Najniższą 14. emeryturę otrzymają zatem osoby pobierające emeryturę równą 3800 brutto. Przysługuje im zaledwie 99 złotych.

Więcej o: