Wdowia emerytura będzie wyższa? Projekt zakłada dodatkowe 300 zł lub podwójną wypłatę świadczenia

Wdowia emerytura to świadczenie, z którego rezygnuje wielu uprawnionych. Zasady jej przyznawania są surowe. Dla kogo jest wdowia emerytura? Zmiany mogą ją zwiększyć, a nawet wprowadzić podwójną emeryturę dla wdów. Wyjaśniamy, co zakłada "Renta wdowia" oraz 300 plus dla wdowy i wdowca.

Wdowia emerytura oficjalnie znana jest jako renta rodzinna. Warunkiem koniecznym do pobierania emerytury po zmarłym małżonku jest zrzeknięcie się własnego świadczenia. Co więcej, wypłacana jest tylko część kwoty, którą otrzymywał zmarły. W praktyce często oznacza to, że na wdowiej emeryturze zyskają wyłącznie osoby, które zyskały prawo do znacznie niższego świadczenia własnego.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wdowia emerytura: komu się należy i ile wynosi? Wdowia emerytura w Polsce obecnie

Renta rodzinna przysługuje wdowie lub wdowcowi, dzieciom zmarłego oraz jego rodzicom. Szczegółowe zasady przyznawania dotyczące poszczególnych grup są opisane na stronie rządowej. W zależności od tego ile osób jest upoważnionych do danego świadczenia, wdowia emerytura będzie wynosić:

  • 85% świadczenia zmarłego – dla jednej osoby uprawnionej,
  • 90% świadczenia zmarłego – dla dwóch osób uprawnionych,
  • 95% świadczenia zmarłego – dla trzech i więcej osób uprawnionych.

Co ważne, renta rodzinna jest dzielona równo na wszystkich uprawnionych. Zgodnie z informacjami podanymi przez ZUS, najniższa renta rodzinna jest równa wysokości najniższej emerytury obowiązującej w danym roku. Od 1 marca 2023 wynosi ona 1588,44 zł brutto.

Czy będzie podwójna emerytura dla wdów? Jest też propozycja 300 plus dla wdów

"Renta wdowia" to projekt partii Lewica, który zakłada możliwość wyboru dla wdowy pomiędzy pobieraniem własnego świadczenia i powiększeniem go o 50% świadczenia zmarłego małżonka lub pobieraniem świadczenia zmarłego małżonka i powiększeniem go o 50% świadczenia własnego. Obecnie trwa zbieranie 100 tys. podpisów, które umożliwiłyby zaprezentowanie projektu na posiedzeniu Sejmu, o czym Lewica informowała na swojej oficjalnej stronie.

Drugą propozycją dla seniorów po śmierci małżonka jest 300 plus dla wdowy i wdowca. Petycja w tej sprawie trafiła do Senatu. Anonimowy autor petycji zaapelował w niej o dodatkowe 300 zł wypłacane miesięcznie dla osób, które w związku małżeńskim były przez co najmniej 45 lat. Dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego przyznaje w rozmowie z Faktem, że wsparcie w tym zakresie jest potrzebne, ale powinno być uzależnione od dochodów świadczeniobiorcy, a nie stażu małżeńskiego.

Więcej o: