Jak usunąć kamień z toalety? Wlej to do spłuczki, a w mig pozbędziesz się zabrudzeń i zacieków

Jak usunąć kamień w muszli toaletowej? W pierwszej kolejności powinniśmy ustalić jego przyczynę. Często może nią być uszkodzona uszczelka, ale też i nagromadzony kamień w spłuczce. Obie sytuacje prowadzą do powstawania nieestetycznych żółtych zacieków. Podpowiadamy, jak rozwiązać ten problem.

Czystość toalety ma ogromne znaczenie dla ogólnej prezentacji naszej łazienki. Czasami jednak pomimo regularnego sprzątania, w muszli klozetowej gromadzi się kamień i powstaje na niej żółty osad. Takie sytuacje są prawdopodobnie spowodowane wodą wyciekającą ze spłuczki. Problem ten będzie większy w domach, gdzie jest twarda woda. Próby jego rozwiązania należy zawsze zacząć od sprawdzenia uszczelki i jej ewentualnej wymiany. W pozostałych przypadkach pomocne może być wyczyszczenie samej spłuczki.

Zobacz wideo Żółte plamy na desce klozetowej? Przepis na pastę, która sobie z tym poradzi

Szukasz porad na domowe porządki? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Domowy odkamieniacz do spłuczki WC. Sięgnij po produkt z kuchennej szafki

Czyszczenie spłuczki toalety to czynność, o której niewiele osób pamięta. Prowadzi to do gromadzenia się w niej kamienia, który z kolei może powodować wyciekanie wody. Aby się go pozbyć, najlepiej sięgnąć po ocet. W tym celu zawartość 1 butelki octu należy pogrzać w garnku. W przypadku mniejszych zanieczyszczeń można również rozcieńczyć go w proporcjach 1:1 z wodą. Następnie zakręcamy dopływ do spłuczki i spuszczamy wodę, a pokrywę zdejmujemy. Do zbiornika wlewamy podgrzany ocet i uzupełniamy poziom płynu wodą, aż do wysokości widocznego osadu. Ocet w płuczce powinno się pozostawić na co najmniej pół godziny, choć w zależności od stopnia zabrudzenia konieczne może być odczekanie kilku godzin. Po tym czasie muszlę należy wyszorować szczotką. Na koniec odkręcamy dopływ, montujemy pokrywę i spłukujemy wodę.

Jak usunąć żółty zaciek w toalecie? Coca-cola na kamień w toalecie

Jeśli na naszej muszli żółte zacieki już powstały, ocet pomoże nam również z nimi. W tym przypadku należy jednak nasączyć octem kilka listków papieru toaletowego lub ręcznika papierowego, a następnie przykryć nimi brudną powierzchnię. Po upływie kilku godzin muszlę szorujemy i spłukujemy wodę.

Skuteczną metodą na pozbycie się kamienia z toalety jest także cola. Składniki zawarte w tym popularnym słodkim napoju wchodzą w reakcję z nagromadzonymi zanieczyszczeniami, czyniąc colę doskonałym zamiennikiem detergentu. Wystarczy wlać butelkę coli do muszli, starając się przy tym dokładnie polać całą jej powierzchnię i odczekać około godziny. Zalaną muszlę można zostawić też na noc.

Więcej o: