Niedawno na portalu nasa.gov opublikowano niesamowite zdjęcie. Przedstawia ono gwiazdę oddaloną od Ziemi o kilkanaście tysięcy lat. Co ciekawe, na fotografii można zobaczyć również pył, który jest szczególnie intrygujący.
Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został uruchomiony 25 grudnia 2021 roku. Od tamtej pory, co jakiś czas dostarcza naukowcom wielu informacji. Natomiast społeczeństwo może dzięki niemu podziwiać piękno kosmosu, ale także dowiadywać się o tym, jak działa wszechświat. Niedawno opublikowano zdjęcie gwiazdy WR 124. Widok jest przepiękny, jednak warto wiedzieć, że dostarcza także wielu informacji. Badania prowadzone na takich gwiazdach jak WR 124 pomagają zrozumieć naukowcom, co wydarzyło się na początku powstawania wszechświata. To wtedy eksplodujące pierwiastki pojawiły się na ziemi i trafiły do naszych organizmów.
Myślę, że jest to jedna z najpiękniejszych koncepcji w całej astronomii. Koncepcja gwiezdnego pyłu Carla Sagana, mówi, że żelazo w twojej krwi i wapń w twoich kościach zostało dosłownie wykute wewnątrz gwiazdy, która eksplodowała miliardy lat temu. Właściwie w ten sposób się tu znaleźliśmy.
- wyjaśniła Dr Amber Straughn, astrofizyk w Centrum Lotów Kosmicznych Goddard NASA i zastępca naukowca projektu ds. komunikacji naukowej teleskopu Webba na konferencji, o której donosi CNN.
Gwiazda WR 124 jest oddalona od Ziemi o 15 000 lat świetlnych. Aktualnie naukowcom udało się uchwycić moment, w którym gwiazda umiera i wchodzi w fazę Wolfa-Rayeta. To dość rzadkie zjawisko. Polega ono na tym, że zanim gwiazda stanie się supernovą, odrzuca swoje zewnętrzne warstwy, w wyniku czego powstają charakterystyczne gazy i pyły. To właśnie z nich powstają planety oraz życie w kosmosie. Ziemia, jak i ludzkość również powstała właśnie podczas takiego zjawiska.
Gwiazda WR 124 aktualnie ma masę 30 razy większą od Słońca i jak dotąd zrzuciła materię o wartości 10 mas Słońca. Gdy wyrzucony gaz oddala się od gwiazdy i schładza, powstaje kosmiczny pył, który świeci w podczerwieni wykrywanej przez Webba.