Polska może pochwalić się wyjątkowym zjawiskiem. To jedyne takie miejsce w Europie i drugie na świecie

Jeśli chcesz podziwiać niesamowite zjawiska, wcale nie musisz udawać się w podróż na drugi koniec świata. Niezwykłą anomalię możesz zobaczyć w Polsce. Jest to jedyne takie miejsce w Europie i drugim na świecie. Jeśli planujesz podróż po kraju, koniecznie rozważ zobaczenie tego miejsca.

To miejsce nie ma sobie równych. Co więcej, znajduje się w Polsce. Jeśli planujesz podróż, koniecznie musisz odwiedzić ten rejon. Te dwie rzeki mogą spokojnie konkurować nawet z najbardziej znanymi zbiornikami wodnymi i rzekami.

Zobacz wideo Dlaczego doszło do tragedii z serialu "Wielka Woda"? Regulacja rzek nam szkodzi

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Mapa rzek Polski zawiera wiele niesamowitych punktów. Jednak ten zasługuje na szczególną uwagę

Wełna i Nielba to jedyne w swoim rodzaju rzeki w Polsce. Choć są niepozorne, to przyciągają uwagę wielu turystów. Z jakiego powodu się tak dzieje? Wszystko przez zjawisko skrzyżowania rzek. Wody Wełny i Nielby mieszają się ze sobą w bardzo niewielkim stopniu. Na ich drodze nie dostrzeżesz żadnych wirów, czy innych zakłóceń. Rzeki przecinają się pod kątem prostym i nie zmieniają swoich nurtów. Miejsce skrzyżowania znajduje się w okolicy miasta Wągrowiec. Co ciekawe, nie powstało ono samoistnie. Zostało ono wykonane przez człowieka podczas prac melioracyjnych. Wydarzenie miało miejsce około 1830 roku. To jedyne takie miejsce w Europie i drugie na świecie.

księżniczka Eleonora Księżniczka przejdzie szkolenie wojskowe. W październiku skończy 18 lat

Skrzyżowanie Wełny i Nielby często mylnie nazywa się bifurkacją rzek. Czym ona jest?

Przed dokonaniem prac melioracyjnych rzeka Wełna wyglądała zupełnie inaczej. Rozwidlała się ona na dwa ramiona. Tworzyły one naturalną wyspę. Po przeprowadzeniu prac powstało skrzyżowanie. Często jednak jest ono mylnie nazywane bifurkacją. Czym jest to zjawisko? To rozdzielenie rzeki na co najmniej dwa ramiona, które płyną do różnych dorzeczy. Z jakiego powodu nie można więc mówić w tym przypadku o bifurkacji? Nielba przecina Wełnę, jednak po kilku kilometrach ostatecznie do niej wpada. Właśnie dlatego nie można nazwać tego bifurkacją. Co więcej, warto wspomnieć o kolejnym fakcie, który dyskwalifikuje Wełnę i Nielbę do posiadania tego miana. Skrzyżowanie tych rzek, nie jest zjawiskiem naturalnym. O bifurkacji mówi się w momencie, kiedy powstała na skutek zjawisk przyrodniczych. Mimo tego i tak warto zobaczyć to niezwykłe miejsce.

Zrobiła zdjęcie do dyplomu. Popełniła jeden błąd. Teraz jej twarz pojawia się na bilbordach Zrobiła zdjęcie do dyplomu i zawisła na bilbordzie. Wystarczył jeden błąd

Więcej o: