Jak naprawić suwak? Szarpanie na siłę to nie metoda. Wystarczy trochę spokoju i jeden przedmiot

Mało kto wie, jak naprawić suwak. Zwykle rzeczy z zepsutym zamkiem błyskawicznym lądują w koszu na śmieci lub na dno szafy. Nie trzeba jednak marnować ubrań. Przedstawiamy kilka prostych sposobów na naprawienie zamka.

Zamek błyskawiczny z pewnością ułatwia życie, jednak zepsuty potrafi być bardzo uciążliwy. Zacina się, wciąga materiał lub sam się rozsuwa. Wiele osób przestaje korzystać z takich rzeczy i nie próbuje go nawet naprawić. To wielki błąd. Nie trzeba od razu biec do krawca lub do sklepu na zakupy. Można wypróbować kilku domowych sposobów, które ułatwią korzystanie z zamka błyskawicznego. Sprawdź, jak naprawić suwak szybko i tanio.

Zobacz wideo Sposoby na pogniecione ubrania

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak naprawić suwak? Przede wszystkim zachowaj spokój

Gdy zamek się zatnie, wiele osób zaczyna go szarpać i ciągnąć. To nie jest dobra metoda, a wręcz przeciwnie — możemy pogorszyć sytuację. Czasami wystarczy spokojnie rozsunąć suwak i wyjąć materiał, który został wciągnięty. Jeśli to nie pomaga, wystarczy posmarować go czymś śliskim. Można użyć:

  • wazeliny,
  • pomadki do ust,
  • mydła,
  • oliwy z oliwek.

Ten trik zajmie ci tylko kilka sekund i zadziała o wiele lepiej niż szarpanie na siłę. Jeśli to nie zadziała, warto zanieść zepsute ubranie do krawca. Specjalista wymieni suwak na nowy i nie zapłacisz za to dużo.

Domowe sposoby na zepsuty zamek błyskawiczny. Wymienisz go w domu samodzielnie

Jeżeli nie masz czasu na wizytę u krawca lub nie ma takich usług w okolicy, możesz samodzielnie spróbować naprawić zamek. Jeśli problem nie jest poważny i zamek po prostu rozsuwa się po zapięciu, wystarczą ci kombinerki lub obcęgi o płaskich końcówkach. Złap suwak od dołu i ściśnij go poniżej miejsca, w którym się rozszedł. W ten sposób szybko wyrobisz ząbki i szybko naprawisz suwak. Jeżeli jednak zamek zupełnie się zepsuł, możesz go samodzielnie wymienić. Nowy suwak kupisz w pasmanterii za niewielkie pieniądze. Wystarczy zdjąć zabezpieczenia z końca taśmy. W ten sposób spokojnie wyjmiesz stary suwak i założysz nowy. Jeżeli masz problem z ponownym nałożeniem końcówek, możesz zszyć końcówki.

Więcej o: