Zadbaj o grudnik, a zakwitnie nawet dwa razy w ciągu roku. Wystarczy, że zastosujesz te triki

Grudnik cieszy się popularnością szczególnie w okresie świąt. Kwitnie jednak dwa razy do roku, jeśli zapewnisz mu odpowiednie warunki do wzrostu. Ta roślina nie ma wielkich wymagań, ale jeśli poznasz odpowiednie metody pielęgnacji grudnika, kaktus bożonarodzeniowy będzie rósł jak szalony.

Grudnik jest znany również jako kaktus bożonarodzeniowy. I choć z kaktusem nie ma nic wspólnego, to wywodzi się z rodziny kaktusowatych. Nie posiada on ani kolców, ani cierni, ale wyróżnia go dość nietypowy wygląd pędów, które są płaskie, długie (osiągają nawet do 30 cm), zwisające i mają mięsiste człony połączone ze sobą. Na końcówkach pędów, wytwarza on piękne kwiaty, dwa razy w roku. Jednak aby zakwitł, potrzebuje on optymalnych warunków do rozwoju. 

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie zapewnić optymalne warunki grudnikowi? 

Grudnik najlepiej będzie się czuł na stanowisku z mocno rozproszonym światłem lub w półcieniu. Jest idealną rośliną na parapet północny. Najlepszym podłożem dla grudnika, będzie torf z piaskiem, ale będzie też dobrze się czuć w ziemi uniwersalnej z dodatkiem perlitu. Na spód należy umieścić warstwę keramzytu lub żwirku, by zapobiegać przelaniom. 

Podlewanie kaktusa powinno być regularne i umiarkowane, tak by podłoże nie wyschło. Jednocześnie należy uważać, by nie przelać. W okresie kwitnienia to podlewanie będzie częstsze, a w okresie spoczynku roślina będzie pobierać nieco mniej wody, jednak nadal nie można dopuścić do przesuszenia. W okresie kwitnienia nie należy zmieniać miejsca, w którym kaktus stoi, wówczas może zareagować zrzuceniem pędów kwiatowych. 

Sprytny sposób na podlewanie grudnika z domowym nawozem.

Do litrowego słoika wrzuć skórkę lub dwie od banana. Słoik zalej ciepłą wodą, zakręć i odstaw w ciemne miejsce na ok. 2 dni. Po tym czasie możesz przecedzić ze skórek, dolać litr wody i w ten sposób można podlewać grudnika, będzie Ci za to wdzięczny, ponieważ wzmocnisz roślinę dzięki składnikom odżywczym takim jak wapń, potas, fosfor, azot, magnez i kwas krzemowy. Dodatkowo odstrasza to mszyce. 

Więcej o: