Kolejne kontrole w domach. Bez tego dokumentu grozi ci nawet 1500 zł kary. Wyznaczono terminy wizyt

Już nie tylko kontrole sprzętu RTV. Właściciele domów i mieszkań powinni być czujni. Już niedługo czekają ich ważne kontrole, za którymi nie stoi Poczta Polska. Brak jednego dokumentu może skutkować wysokimi karami. Wyjaśniamy, czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej.

28 kwietnia 2023 roku wejdzie w życie nowelizacja przepisów dotyczących świadectwa charakterystyki energetycznej. Rozszerzono listę budynków, które obejmuje taki dokument. Za jego brak czekają surowe kary. Sprawdź, czy jesteś wśród osób, które obowiązuje świadectwo.

Zobacz wideo Oszczędzając prąd, realnie oszczędzamy nasze pieniądze?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej? Te osoby muszą je mieć obowiązkowo

Świadectwo charakterystyki energetycznej określa zapotrzebowanie budynku na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem. Dotyczy to ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia i oświetlenia. Bez tego dokumentu domy i mieszkania nie mogą zostać sprzedane ani oddane na wynajem. Jeszcze do niedawna obowiązek posiadania świadectwa dotyczył tylko właścicieli budynków oddanych do użytku po 2009 roku, jednak to się zmieniło. Jak można przeczytać na portalu gov.pl ma to na celu zachęcenie do budownictwa energooszczędnego i poprawienie świadomości społeczeństwa na temat takich rozwiązań. Obowiązkowe świadectwo charakterystyki energetycznej powinni posiadać:

  • właściciele domów przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem,
  • właściciele mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem,
  • inwestorzy indywidualni,
  • właściciele budynków wybudowanych przed 2009 roku.

Kiedy kontrole w domach? Kary są bardzo wysokie

Kontrole ruszą po 28 kwietnia. Ich częstotliwość zależy przede wszystkim od mocy kotła:

  • raz na 5 lat – przy posiadaniu kotła o nominalnej mocy cieplnej od 20 kW do 100 kW,
  • raz na 4 lata – dla kotłów opalanych gazem o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW,
  • raz na 3 lata – posiadając źródła ciepła niewymienione w liście, dostępne części systemu ogrzewania lub połączonego systemu ogrzewania i wentylacji, o sumarycznej nominalnej mocy cieplnej większej niż 70 kW,
  • raz na 2 lata – dla kotłów opalanych paliwem ciekłym lub stałym o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW.

Świadectwo charakterystyki energetycznej sporządza firma audytorska, a koszt to od 200 do 600 zł dla właścicieli mieszkań lub od 400 do 1000 zł dla domów. Warto zadbać o ten dokument, gdyż kary za jego brak są wysokie. Mogą wynosić nawet do 1500 zł.

Więcej o: