Chcieli produkować tlen na Księżycu, odkryli coś innego. Firma sięgająca gwiazd ulepszy życie na Ziemi

Helios to izraelski start-up, który zaczął od poszukiwania sposobu pozyskiwania tlenu na Księżycu. Odkrycia dokonane przez naukowców związanych z organizacją mogą jednak mieć ogromne znaczenie dla naszego życia na Ziemi. Obecnie Helios pracuje również nad rozwiązaniami, które zmniejszyłyby produkcję CO2.

Początkowo Helios chciał opracować technologie umożliwiające produkcję tlenu na Księżycu przy wykorzystaniu metali. W trakcie badań odkryli jednak, że stosowane przez nich metody mogłyby być również wykorzystane przy produkcji stali, znacząco redukując tym samym produkcję gazów cieplarnianych. O ich badaniach możemy przeczytać na portalu Fast Company, natomiast więcej informacji na temat samej organizacji znajdziemy na oficjalnej stronie Helios.

Zobacz wideo Globalne ocieplenie. Glacjolog: Mniejsze lodowce są już zasadzie zgubione

Lubisz naukowe ciekawostki? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Produkcja stali przy wykorzystaniu metod Helios. Jakie zmiany wprowadzili naukowcy?

Produkcja stali obecnymi metodami wiążę się z produkcją dużej ilości gazów takich jak dwutlenek węgla, a także dość dużymi kosztami. Odkrycie Helios mogłoby rozwiązać oba te problemy. W większości przypadków proces powstawania stali rozpoczyna się od wytworzenia żelaza. W tym celu wykorzystuje się tlenki żelaza, które łączy się z węglem w piecach hutniczych, a produktem ubocznym tego procesu jest dwutlenek węgla. Wzrost tego związku w atmosferze pogłębia z kolei problem globalnego ocieplenia. Helios natomiast postanowił wykorzystać tlenek sodu, który powstaje, gdy cząsteczki sodu oddziałują z cząsteczkami tlenu w rudzie żelaza. W tym przypadku powstaje tlen i sód. Pierwszy pierwiastek trafia do atmosfery, a drugi może być ponownie wykorzystany. Co więcej, tradycyjne metody produkcji stali wymagają obróbki w temperaturze do 1200 stopni Celsjusza. Metoda Helios potrzebuje jedynie 400 stopni.

Radość wśród naukowców. Rzadki ptak zaginął 24 lata temu. Teraz powrócił na Madagaskar cały i zdrowyNaukowcy szukali go przez ponad 20 lat. Byli w szoku, gdy wrócił

Jakie plany Helios ma na przyszłość? Stabilne życie na Ziemi i poza nią

Metoda produkcji stali opracowana przez Helios nie tylko redukuje produkcję dwutlenku węgla, ale też i emisje pośrednie pochodzące z węgla lub gazu ziemnego, które używane są do podgrzewania pieców. Według szacowań redukcja w tym przypadku to 80-90%, a samo zużycie energii mogłoby spaść o połowę. Helios zapowiada, że w swojej przyszłej działalności będzie kontynuować zarówno poszukiwania rozwiązań dla kosmosu, jak i prace nad rozwojem technologii do produkcji stali. Jest to bardzo dobra wiadomość dla środowiska, gdyż przemysł stalowy przyczynia się obecnie do powstawania około 3 miliardów ton CO2 rocznie.

Taj Mahal jest jedną z gorzej ocenianych atrakcji turystycznych.Oto najbardziej rozczarowujące miejsca. Turyści często żałują, że je odwiedzili

Więcej o: