Darmowe podróże po Europie? Skorzystać mogą tylko nieliczni. Sprawdź, jakie warunki musisz pełnić

Darmowa podróż pociągiem po Europie? Okazuje się, że to możliwe. Komisja Europejska rozpoczęła rekrutację do programu DiscoverEU, dzięki któremu pewna grupa osób będzie uprawniona do bezpłatnych przejazdów po krajach należących do Unii Europejskiej. Chcesz wziąć udział? Masz niewiele czasu.

W środę, 15 marca 2023 r. Komisja Europejska rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń do programu DiscoverEU. W jego ramach aż 35 tys. młodych osób otrzyma darmowy bilet kolejowy, dzięki któremu będą mogli za darmo zwiedzać europejskie kraje, oraz liczne zniżki na atrakcje turystyczne.

Zobacz wideo Karnowski: PKP jest dużo mniej punktualne niż kolej w Ukrainie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zwiedź Europę za darmo. Program DiscoverEU poszukuje chętnych

Od 5 do 19 marca 2023 r. trwa przyjmowanie zgłoszeń do programu ogłoszonego przez Komisję Europejską — DiscoverEU. Dwa tygodnie to niewielka ilość czasu, dlatego warto się pospieszyć, szczególnie jeśli wolnych miejsc zaledwie 35 tysięcy. Aplikację należy składać przez stronę Europejskiego Portalu Młodzieżowego. Jeśli nam się poszczęści i zostaniemy wytypowani, otrzymamy możliwość podróżowania po Europie przez cały miesiąc w wybranym okresie od 15 czerwca do 30 września 2024 roku. Dla szczęśliwców został przewidziany nie tylko darmowy bilet, ale i wiele przydatnych zniżek. Wśród nich jest karta rabatowa na 40 tysięcy różnych usług, rabaty na transport publiczny, zakwaterowanie z kateringiem, a nawet na różne muzea i miejsca kultury w wielu państwach starego kontynentu.

 DiscoverEU: Jakie warunki trzeba spełnić? Okazja tylko dla nielicznych

Szansę na darmowy bilet i zniżki podróżnicze mają osoby urodzone między 1 lipca 2004, a 30 czerwca 2005 roku. Muszą także być obywatelami jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub kraju, będącego w programie Erasmus (są to między innymi Liechtenstein, Islandia, Serbia, Norwegia, czy Turcja). Swoją wycieczkę należy rozpocząć w dowolnym kraju, który kwalifikuje się do udziału w DiscoverEU. Bardzo istotnym warunkiem jest, by podróż trwała minimum jeden dzień, a maksymalnie pełny miesiąc. W kraju zamieszkania darmowy bilet można wykorzystać tylko na wyjazd i wjazd. Ogromną zaletą programu jest to, że nie trzeba podróżować w pojedynkę. Możemy zabrać maksymalnie czterech współtowarzyszy, jeśli spełniają warunki wymienione powyżej. Warto spróbować swojego szczęścia lub polecić program znajomym.

Więcej o: