Palisz gałęzie na działce? Słono za to zapłacisz! W tych przypadkach kara to co najmniej kilkaset zł

Kiedyś palenie starych liści i gałęzi na działce było normą. Był to najszybszy sposób na pozbycie się odpadów, choć wcale nie odpowiedni. W ten sposób można szybko zanieczyścić środowisko i okolicę. Wyjaśniamy, czy palenie gałęzi na działce jest zabronione.

Wiosna to czas, by zadbać o swoje rośliny. Gdy ustępuje mróz, warto sprawdzić w ogrodzie, które z nich przetrwały, a które wymagają specjalnej pielęgnacji. Przycinamy wtedy gałęzie, łodygi i usuwamy zniszczone liście. Pojawia się jednak pytanie — co zrobić z odpadami? Wiele osób pali je na ognisku, a to ogromny błąd. Można dostać spory mandat. Sprawdź, jak bezpiecznie pozbyć się odpadów zielonych.

Zobacz wideo Sadzenie drzew w miastach się opłaca

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Palenie gałęzi na działce. Co mówią przepisy?

W Polsce jest zakaz palenia śmieci i choć wydaje się on oczywisty, to nie wszyscy wiedzą, co dokładnie obejmuje ten przepis. Wiele osób wciąż pali na działkach stare liście i gałęzie. Choć są częścią natury, zaliczają się do odpadów zielonych. Z tego powodu nie można ich samodzielnie palić. Zakazuje tego art. 30 Ustawy u odpadach z dnia 14 grudnia 2012:

Zakazuje się przetwarzania odpadów poza instalacjami lub urządzeniami do tego przeznaczonymi

Niektórzy powołują się jednak na art. 31, którego część brzmi:

Dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, chyba że są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania.

Jak się jednak okazuje, gminy mają nałożony nakaz przeprowadzenia selektywnej zbiórki a śmieci, a my powinniśmy je segregować. Z tego powodu nie można palić odpadów zielonych.

Kiedy siać ogórki na rozsadę? Kiedy siać ogórki na rozsadę? Dzięki tym zasadom zbierzesz obfite plony

Za złamanie przepisów można dostać spory mandat. Co zrobić z gałęziami?

Paląc odpady zielone na własną rękę zanieczyszczamy dymem okolicę, co jest surowo karane, Mówi o tym art. 145 Kodeksu wykroczeń:

Kto zanieczyszcza lub zaśmieca obszar kolejowy lub miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych

Ten przepis i perspektywa wysokiego mandatu powinien nas zniechęcić do podejmowania takich działań. Jak zatem bezpiecznie pozbyć się liści i starych gałęzi? Najlepiej włożyć je do worka na odpady bio i zaczekać na wywóz śmieci lub samodzielnie zawieźć do PSZOK-u. Jeżeli odpady nie są zainfekowane chorobami, można je wrzucić do kompostu.

Więcej o: