ZUS będzie wypłacał tym rodzinom nawet 900 zł miesięcznie. Wystarczy wniosek i kilka warunków

500 plus dla rodzin to dofinansowanie, które ma rzeszę zwolenników. Istnieje jednak jeszcze jedno świadczenie, które należy się pewnej grupie osób. ZUS wyznaczył konkretne warunki. Te osoby, które je spełnią mogą liczyć aż na 900 złotych wypłacane co miesiąc.

Rodzice często zmagają się z problemami związanymi z zapisaniem dziecka do żłobka. Publiczne są przepełnione, a koszty prywatnych placówek niekiedy znacznie przerastają ich budżet. Od roku rodziny mogą składać wniosek o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, ale trzeba spełnić kilka warunków. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym świadczeniu.

Zobacz wideo Waloryzować 500 plus? Czy może wprowadzić progi dochodowe? Pytamy ekspertkę

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kto może starać się o dofinansowanie? Jest kilka warunków

Zgodnie z informacjami podanymi na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wniosek o dofinansowanie pobytu w żłobku mogą złożyć osoby, które:

  • są rodzicami, opiekunami prawnymi lub sąd powierzył im sprawowanie opieki nad dzieckiem, np. jako rodzina zastępcza,
  • mają dziecko uczęszczające do żłobka, klubu dziecięcego lub korzystają z opieki dziennego opiekuna,
  • nie otrzymują na to dziecko rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO.

Warto pamiętać, że RKO jest przyznawane tylko na drugie i kolejne dziecko w rodzinie, w wieku 12-35 miesięcy. W związku z tym nie można otrzymać na nie także dofinansowania. W tej sytuacji rodzice mogą wybrać, które wsparcie finansowe będzie dla nich korzystniejsze. Można natomiast otrzymać dofinansowanie na każde inne dziecko, na które nie ma RKO. Co ważne, dziecko musi być oficjalnie wpisane do rejestru żłobka, klubu dziecięcego lub być pod opieką opiekuna dziennego. Nie można pobierać dofinansowania bez formalnego potwierdzenia.

Wakacje z bonem turystycznym 2023. Bon turystyczny 2023. Lepiej się pośpiesz! Termin mija w tym miesiącu

Dofinansowanie pobytu w żłobku. Ile wynosi i jak złożyć wniosek?

Wsparcie finansowe wynosi maksymalnie 400 złotych miesięcznie na dziecko. Kwota nie może jednak przekraczać realnej opłaty, jaką rodzic ponosi za koszty placówki. Nie obejmuje to kosztów wyżywienia. Oznacza to, że rodzice, którzy pobierają również świadczenie 500+ mogą liczyć nawet na 900 zł miesięcznie. Wypłata przychodzi do 20. dnia każdego miesiąca, ale nie dla rodziców. Pieniądze są wysyłane bezpośrednio na konto podmiotów prowadzących placówkę, do której uczęszcza dziecko. Wniosek należy złożyć w najbliższym punkcie ZUS. Warto pamiętać, że zmieniając żłobek należy ponownie dostarczyć dokumenty o dofinansowanie.

Więcej o: